Historia stablecoinów — co to jest stablecoin?
StablecoinyStablecoiny to szczególna kategoria kryptowalut, które wykorzystują różne mechanizmy do utrzymywania swojej wartości na stałym poziomie. Zazwyczaj są wspierane przez zewnętrzną klasę aktywów, niektóre oparte są na złożonych algorytmach zapewniających im stabilność. Mogą być zabezpieczone walutą fiat (np. dolarem amerykańskim), towarami (np. złotem), innymi kryptowalutami lub specjalnie skonstruowanymi algorytmami. Podobnie jak inne kryptowaluty, stablecoiny wykorzystują technologię blockchain do realizacji inteligentnych kontraktów. Dzięki tej technologii zyskują bezpieczeństwo, szybkość i łatwość użycia bazowego protokołu, zachowując jednocześnie ustaloną wartość na zmiennym rynku kryptowalut. Uważa się je za ważne elementy ekosystemu DeFi. Wykorzystuje się je również do parowania dla pul płynności. Te korzyści przewyższają pod względem działania tradycyjny system finansowy i rozwiązują kluczowe problemy świata scentralizowanego, które będziemy omawiać w dalszej części artykułu.
Dlaczego świat potrzebuje stablecoinów?
Dla traderów kryptowalutowych (instytucjonalnych i detalicznych) posiadanie stabilnego aktywa, które można wymienić na bitcoin, Ethereum czy inne kryptowaluty jest niezbędne do bycia aktywnym aktorem na rynku. Stablecoiny niosą za sobą mniejsze ryzyko zmiany wartości. Oznacza to, że osoba handlująca może potraktować je jako tzw. „bezpieczną przystań”, by wymienić swoje inne aktywa (o wyższej fluktuacji ceny) na stablecoiny i zapewnić sobie utrzymanie określonego poziomu ceny w czasie.
Stablecoiny rozwiązują problemy tradycyjnych systemów finansowych — są bezpieczne i dają możliwość tanich i szybkich transferów środków na całym świecie. Mogą na tym skorzystać osoby, które wysyłają pieniądze pomiędzy państwami, np. do przyjaciół, rodziny czy kontrahentów. Tradycyjne przelewy bywają drogie i niekiedy skomplikowane. Technologia blockchain eliminuje te problemy. Dzięki kryptografii wykorzystanej do przesyłu środków zapewniony jest wyższy poziom bezpieczeństwa oraz pewność, że transakcja trafi bezpośrednio do wskazanego odbiorcy.
Początki stablecoinów na rynku kryptowalut
Pierwsze stablecoiny pojawiły się nieco później niż pierwsza kryptowaluta – bitcoin. Wprowadzono je na rynek w 2014 r. kiedy to powstały BitUSD, NuBits i RealCoin (Tether). Tym, co odróżniało te trzy waluty od siebie, był mechanizm powiązań (peg) wykorzystywany do ich zabezpieczenia. RealCoin (Tether) wykorzystywał do tego pieniądze fiat i inne aktywa, takie jak papiery wartościowe, bony skarbowe i obligacje. Z kolei BitUSD zabezpieczono przez natywny token Bitshares i inne kryptowaluty. NuBits był pierwszym w historii algorytmicznym stablecoinem, działającym na zasadach zawartych w inteligentnym kontrakcie. Smart kontrakt regulował takie aspekty jego działania, jak między innymi podaż i spalanie.
Pierwsze stablecoiny
W 2022 roku mamy na rynku większy wybór stablecoinów emitowanych z ramienia różnych projektów zdecentralizowanych. Odpowiedzmy na samym początku na pytanie, jak potoczyła się historia wcześniej wymienionych BitUSD oraz NuBits.
BitUSD
W lipcu 2014 roku Dan Larimer i Charles Hoskinson wyemitowali pierwszego w historii stablecoina o nazwie BitUSD na blockchainie BitShares. Był on wspierany przez natywny token BTS i inne aktywa kryptowalutowe. Obaj założyciele są dobrze znani w środowisku krypto. Charles Hoskinson to jeden ze współzałożycieli Ethereum i Cardano. Dan Larimer był CTO i core developerem w Block One, a także założycielem EOS.
Po powstaniu BTS był wykorzystywany jako zabezpieczenie dla innych stablecoinów. Były one wspierane przez rodzime, lokalne waluty, takie jak peso filipińskie. Aby BitUSD pozostał stabilny, ilość BTS używana w celu wspomnianego zabezpieczenia musiała być co najmniej dwa razy większa od wartości jednego dolara.
Stabilność BitUSD została zachwiana w 2017 r. z powodu wysokiej ogólnej zmienności na rynku kryptowalut i natychmiastowych upłynnień. Token BTS nie jest już przedmiotem aktywnego obrotu.
NuBits
NuBits wprowadzono we wrześniu 2014 roku jako stablecoin systemu „Seigniorage Style”. Nie powiązano go z żadnym aktywem, zamiast tego oparto go na arbitrażu i teorii gier, aby utrzymać peg (powiązanie z dolarem). NuBits działał podobnie do algorytmicznych stablecoinów, które tworzą i spalają nowe tokeny w celu utrzymania poziomu ceny.
Peg NuBits po raz pierwszy załamał się w maju 2016 roku, po tym, jak jego hodlerzy wymienili duże ilości NuBits na bitcoina. Powodem takiego zachowania było FOMO (Fear Of Missing Out) wywołanego przez cenę BTC. Ta wyprzedaż NuBitsów zwiększyła ich podaż, obniżyła kapitalizację rynku i spowodowała spadek ceny poniżej jednego dolara. Częstym rozwiązaniem takiej sytuacji jest odkupienie podaży aktywa przed podmiot, który je wyemitował. Jednak NuShares nie posiadał kapitału niezbędnego do odkupienia nowej podaży na rynku. Działo się tak w 2018 roku, gdy peg NuBits załamał się po raz drugi. Od tego czasu ten stablecoin nigdy w pełni nie odzyskał pierwotnej wartości, która spadła do niemal zera.
Tether (RealCoin)
Tether wprowadzono na rynek w listopadzie 2014 r. przez giełdę Bitfinex jako „RealCoin”. W tym samym miesiącu, w którym go uruchomiono, zmienił nazwę na Tether. Celem było uniknięcie skojarzeń z altcoinami. To scentralizowana kryptowaluta oparta o pieniądz fiducjarny. W praktyce powinno to oznaczać, że każdy nowy token USDT wydany na blockchainie poparto rzeczywistym aktywem w skarbcu firmy. Niestety, nie zawsze tak było, a Tether i Bitfinex były kilkukrotnie aatakowane w ciągu ostatnich lat. W 2016 r. skradziono z Bitfinex kwotę 72 mln dolarów. Jest to jedno z największych włamań na giełdę w historii kryptowalut. Następnie w 2017 r. zhakowano Tether — straty sięgały 31 mln dolarów. W latach 2018 i 2019 miały miejsce dochodzenia, po tym, jak Tether oskarżono o manipulacje rynkowe. W roku 2022 nadal istnieją kontrowersje wokół zarządzania środkami finansowymi firmy Tether Holdings Limited.
Czy stablecoin to pewna przyszłość?
Stablecoiny niewątpliwie pozostaną ważnym elementem handlu na rynkach kryptowalutowych. Inwestorzy i traderzy używają ich do przechowywania swoich pieniędzy w mniej zmiennych aktywach, a także do tradingu na giełdach. Należy jednak mieć na uwadze, że istnieją ryzyka związane ze stablecoinami. Pegi mogą ulec załamaniu, zwłaszcza w przypadku tych stablecoinów, które nie mają realnego zabezpieczenia majątkowego. Wraz ze wzrostem kapitalizacji całego rynku krypto i dywersyfikacją zasobów skarbowych w celu wsparcia kryptowalut, problem utraty pegów przez stablecoiny powinien z czasem się zmniejszyć, a kryptowaluty mogą oczekiwać bardziej stabilnej przyszłości. Pamiętaj, że decydując się na kupno stablecoina powinieneś zwrócić uwagę na to czy je zabezpieczono zdywersyfikowanymi aktywami oraz, czy ich działanie jest jasne i transparentne. W Wymienbitcoina dokładamy wszelkich starań, aby oferować klientom te aktywa, które spełniają wspomniane kryteria.
Jeśli chciałbyś kupić stablecoiny obarczone niskim ryzykiem, zapraszamy Cię do jednego z punktów Wymienbitcoina.pl, gdzie w szybki i bezpieczny sposób wymienisz gotówkę na kryptowaluty.