What is bitcoin and is it worth investing in it?
BlockchainBitcoin jest pierwszą walutą cyfrową opartą o kryptografię. Mimo że powstał niedawno, w 2009 roku, to mówi się o nim na całym świecie. Wynika to głównie z jego astronomicznie rosnącej wartości na przestrzeni lat. Cena zwiększyła się do kilkudziesięciu tysięcy dolarów za jednostkę, przy wartości początkowej kilku centów. Czym jeszcze wyróżnia się to „cyfrowe złoto”? Jak powstała ta kryptowaluta i czy warto w nią inwestować? Odpowiemy na te pytania w dalszej części artykułu.
Spis treści
- Historia bitcoina
- Założenia Satoshiego Nakamoto
- Co to jest bitcoin?
- Jak działa bitcoin?
- Czy można zarobić na bitcoinie?
- Jak kupić bitcoina i czy warto?
- Podsumowanie
Historia bitcoina
Powstanie bitcoina miało miejsce w czasach kryzysu ekonomicznego, podczas którego zaufanie do rządów, banków i instytucji finansowych zostało mocno zachwiane. Po pierwsze, kryzys wybuchł na skutek nieumiejętnego gospodarowania pieniądzem, spekulacji i nieuczciwych zachowań banków. Został zapoczątkowany zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych oraz masowym dodrukiem pieniądza. Po drugie, sposoby ratowania sytuacji kryzysowej również pozostawiały wiele do życzenia.
W tym czasie pojawił się bitcoin jako rozwiązanie na istniejące problemy i szansa na uniezależnienie się od wadliwego systemu finansowego. Anonimowy twórca lub grupa twórców – Satoshi Nakamoto stworzył whitepaper bitcoina. Postać Nakamoto zawsze była owiana tajemnicą. Powstawało już wiele teorii na temat pomysłodawcy bitcoina, ale zagadka kim naprawdę jest, nadal pozostaje nierozwiązana.
Satoshi opublikował na liście dyskusyjnej poświęconej kryptografii pod adresem metzdowd.com whitepaper opisujący cyfrową kryptowalutę, zatytułowaną „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” (Elektroniczny System Pieniężny Peer-to-Peer). Dnia 9 stycznia 2009 roku Nakamoto udostępnił na SourceForge wersję 0.1 oprogramowania Bitcoina i uruchomił sieć, definiując blok Genesis bitcoina (blok numer 0), za który była nagroda w wysokości 50 bitcoinów.
W podstawie tego bloku osadzony jest tekst: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” (Kanclerz na krawędzi drugiego dofinansowania dla banków), cytujący nagłówek z brytyjskiej gazety The Times opublikowany w tym dniu.
Nakamoto kontynuował współpracę z innymi programistami nad oprogramowaniem Bitcoina do połowy 2010 r., samodzielnie wprowadzając wszystkie modyfikacje do kodu źródłowego. Następnie przekazał kontrolę nad repozytorium kodu i klucz dostępu do sieci Gavinowi Andresenowi oraz kilka powiązanych domen różnym prominentnym członkom społeczności i zaprzestał działać w projekcie.
Nakamoto jest właścicielem od 750 000 do 1 100 000 bitcoinów. Według stanu na listopad 2021 r. jego majątek netto wynosił 73 miliardy dolarów. To dawałoby mu 15 miejsce wśród najbogatszych ludzi na świecie.
Założenia Satoshiego Nakamoto
Whitepaper bitcoina składa się z dwunastu części. Każda z nich opisuje jeden problem i następnie jego rozwiązanie. Na początku Nakamoto przedstawił głównie ideę i założenia tej kryptowaluty. A kolejne sekcje opisują historię, wyjaśnienie algorytmu proof-of-work oraz systemu nagradzania górników.
Najważniejszym aspektem działania tej wirtualnej waluty jest system peer-to-peer. Jest to bezpośrednia wymiana środków od użytkownika do użytkownika z pominięciem instytucji finansowych. Bitcoin jest to waluta, która powstała, aby umożliwić dokonywanie płatności online. W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu monetarnego nie wymaga pośrednika, który pobiera prowizję za wykonywanie transakcji oraz gromadzi dane poufne o użytkowniku. Problemy systemu monetarnego można rozwiązać z wykorzystaniem kryptografii. W whitepaper Satoshi zawarł swoją wizję projektu.
Co to jest bitcoin?
Bitcoin to zdecentralizowana waluta cyfrowa, którą można kupować, sprzedawać i wymieniać bez pośrednika, jakim jest bank czy instytucje finansowe. Twórca bitcoina początkowo opisał potrzebę stworzenia „elektronicznego systemu płatności opartego na kryptograficznym dowodzie pracy, a nie na zaufaniu”. Jest zarówno otwartoźródłową, zdecentralizowaną platformą płatniczą, zbudowaną na technologii blockchain (łańcuch bloków), jak i kryptowalutą o tej samej nazwie (o symbolu BTC).
BTC oparto na rozproszonym zapisie cyfrowym zwanym blockchain. Jak sama nazwa wskazuje, blockchain jest połączonym zbiorem danych, składającym się z jednostek zwanych blokami, zawierających informacje o każdej transakcji, w tym datę i godzinę, łączną wartość, kupującego i sprzedającego oraz unikalny kod identyfikacyjny każdej wymiany. Wpisy są łączone ze sobą w porządku chronologicznym, tworząc cyfrowy łańcuch bloków.
Bitcoin jest zaprojektowany tak, że można wydobyć określoną liczbę BTC. Dzięki temu waluta ma charakter deflacyjny. Z obliczeń wynika, że ostatni BTC będzie wykopany około 2140 roku.
Jak działa bitcoin?
Portfele krypto
Bitcoin jest dostępny dla wszystkich. Każdy nowy użytkownik może bez problemu korzystać z jego zalet, bez potrzeby zagłębiania się w szczegóły techniczne. Wystarczy zainstalowanie portfela obsługującego transakcje BTC na komputerze lub telefonie komórkowym. Następnie należy wygenerować indywidualny adresu dla przesyłania bitcoin, a następnie kolejnych, kiedy są potrzebne. Ten adres można ujawnić znajomym, aby mogli przesyłać właścicielowi walleta BTC lub wykorzystać go do wysyłania BTC na inne adresy.
Blockchain
Łańcuch bloków to współdzielona księga publiczna, na której opiera się cała sieć Bitcoin. Wszystkie potwierdzone transakcje są zawarte w łańcuchu bloków. Umożliwia on portfelom obsługującym bitcoin obliczanie salda do wydania. Dzięki temu nowe transakcje mogą być weryfikowane, co zapewnia, że są one rzeczywiście własnością wydającego. Integralność i porządek chronologiczny łańcucha bloków są wymuszane za pomocą kryptografii.
Transakcje — klucze prywatne
Transakcja to transfer wartości pomiędzy portfelami obsługującymi bitcoin, którą włącza się do łańcucha bloków. Portfele bitcoin przechowują tajny fragment danych zwany kluczem prywatnym. Jest on używany do podpisywania transakcji, zapewniając matematyczny dowód, że pochodzą one od właściciela walleta. Podpis zapobiega również zmianie transakcji przez kogokolwiek po jej realizacji. Wszystkie transakcje są transmitowane do sieci i zazwyczaj potwierdzane w ciągu 10-20 minut.
Na czym polega kopanie bitcoinów?
Wydobywanie czy też kopanie bitcoina, to proces tworzenia bloków, w ramach których zapisywane są poszczególne transakcje. Osoby lub firmy, które podejmują się kopania BTC lub innych kryptowalut określa się mianem górników. Ta analogia wzięła swoje źródło od wydobywania cennych minerałów. Gorączka „cyfrowego złota” była najbardziej opłacalna na początku powstania tej kryptowaluty. Górnicy za wykonaną pracę otrzymują nagrody w postaci bitcoinów. Początkowo nagroda wynosiła 50 BTC i od tego czasu zmniejsza się o połowę co cztery lata z każdym halvingiem. Mechanizm ten nazywamy kryptograficznym dowodem pracy — proof of work (PoW). Górnicy zarabiają również dzięki prowizjom od zatwierdzonych transakcji. Tak więc kopacze otrzymują podwójną zapłatę: w ramach nagrody za wydobycie oraz za walidację transakcji.
Bitcoin – czy można na nim zarobić?
To najczęściej zadawane pytanie wśród wszystkich inwestorów na świecie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od wiedzy i strategii obranej przez inwestora. Analizując historię bitcoina od początku jego istnienia, widzimy, że cena BTC wielokrotnie wzrosła na przestrzeni lat. Jego podaż ograniczono do 21 milionów „monet”, co powoduje, że wiele osób spodziewa się, że jego wartość będzie rosła wraz z upływem czasu. Może to wynikać z faktu, iż coraz więcej dużych inwestorów instytucjonalnych zacznie traktować go jako swego rodzaju cyfrowe złoto, zabezpieczające przed zmiennością rynku i inflacją. Obecnie w obiegu znajduje się ponad 19 milionów BTC.
Niewątpliwie bitcoin przyniósł ogromne zyski tym, którzy zakupili go na początku jego istnienia. Zyski nadal są możliwe przy przemyślanej strategii inwestycyjnej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka czynników: halving bitcoina, sytuacja geopolityczna na świecie, wpływ influencerów na wahnięcia ceny, a także pamiętać o dywersyfikacji swoich środków. Złotą zasadą każdego inwestora zawsze powinno być wykonanie rzetelnego researchu. Powinno się inwestować tyle środków, ile jest się w stanie stracić. Istotna jest także świadoma praca z emocjami. Większość ludzi im ulega i kupuje BTC, kiedy jest o nim głośno i jego cena jest astronomicznie wysoka. Kiedy cena spada, wpadają w panikę i sprzedają kryptowalutę, generując stratą. Z pewnością taki model inwestowania nie doprowadzi do zysków.
Jak kupić bitcoina i czy warto?
Czy warto inwestować w bitcoina? Każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie samodzielnie. Z całą pewnością kryptowaluty mogą być źródłem bogactwa, jadnak trzeba mieć na uwadze, że zawsze istnieje ryzyko strat. Jeśli decydujemy się na kupno BTC, można to zrobić poprzez kantory kryptowalutowalutowe lub giełdy. Pierwsza z opcji niesie za sobą pewne korzyści, jak np. pomoc obsługi oddziału. W punktach stacjonarnych możemy kupić BTC za złotówki. Wielu inwestorów wybiera ten sposób zakupu.
Podsumowanie – bitcoin to już nieodłączny element rynków finansowych
Bitcoin (BTC) jest nie tylko pierwszą kryptowalutą. Jest również najlepiej znaną walutą cyfrową spośród wszystkich obecnie istniejących na rynku. Media finansowe chętnie opisują każdy kolejny wzrost i przyprawiający o dreszcze spadek, czyniąc z BTC nieodłączny element rynków finansowych.
Bitcoin cechuje się sporą zmiennością. Można ją wykorzystać jako szansę do zarobienia dla doświadczonych inwestorów. Ci mniej zaawansowani muszą wypracować sobie schemat działania z tą kryptowalutą i pamiętać, by nie podejmować pochopnych decyzji o upłynnianiu przy najmniejszych wahaniach ceny. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, warto edukować się w zakresie wiedzy o bitcoinie, by pozostać na bieżąco z aktualnościami finansowymi i technologicznymi.