Czym jest Polkadot?
CryptocurrenciesPolkadot (DOT) to zdecentralizowana sieć wielołańcuchowa, której whitepaper pojawił się w 2016 roku. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony inwestorów, co sprawiło, że rok później zebrano na niego aż 145 milionów dolarów. W późniejszych latach zostały zrealizowane kolejne dwie oferty prywatnej sprzedaży, pozyskując 100 milionów dolarów. Od tego czasu DOT przebyła interesującą drogę rozwoju, docierając do czołówki rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Z tego artykułu dowiesz się jakie funkcjonalności oferuje sieć oraz co sprawiło, że Polkadot odniosła sukces. Zapraszamy do lektury!
Historia DOT – kim byli twórcy kryptowaluty?
Za projekt odpowiada Gavin Wood – współtwórca Ethereum i były CTO Fundacji Ethereum. Dołączyli do niego także Peter Czaban – dyrektor ds. technologii w Web3 Foundation oraz Robert Habermeier – stypendysta Fundacji Thiela, prezentując światu pomysł na sieć, która łączy wiele blockchainów.
Oficjalnie mainnet Polkadot uruchomiono w maju 2019 roku. Zarządzanie siecią przeszło na posiadaczy DOT. Po pojawieniu się kryptowaluty na giełdach i wsparciu portfela, 21 sierpnia 2020 roku doszło do denominacji wartości DOT w stosunku 1:100. Aby lepiej zrozumieć ten krok, warto wspomnieć, że najmniejsza jednostka w DOT, to nosi nazwę Planck. Przed denominacją jego wartość wynosiła dwunaste miejsce po przecinku DOT, natomiast po niej – dziesiąte miejsce. Była to zmiana wyłącznie front-endowa wynikająca z decyzji społeczności w drodze głosowania. Kilka miesięcy od tego wydarzenia cena DOT zanotowała ogromny wzrost na giełdach.
Waluta cieszy się ogromną popularnością, przodując w zestawieniach. Ze względu na dynamiczną sytuację rynkową, nie zawsze jest ona w pierwszej dziesiątce, natomiast jej pozycja w rankingach kapitalizacji bywa bardzo wysoka. Nie można uznawać za pewnik, że będzie tak zawsze, natomiast utrzymanie się w czołówce przez długi czas jest dobrym znakiem na przyszłość.
Jak działa Polkadot? Co sprawia, że DOT jest wyjątkowa?
Sieć została zaprojektowana tak, by móc komunikować ze sobą niepowiązane chainy. Jest to możliwe dzięki strukturze sieci, która składa się z łańcucha głównego oraz parachainów, które wymieniają ze sobą dane przy użyciu tzw. mostów łączących się z innymi blockchainami jak np. Bitcoin. Jest to szybkie i skalowalne rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu. parachainów, które zdejmują część zapotrzebowania na przetwarzanie danych z łańcucha głównego. Zbudowanie blockchainu w oparciu o framework Substrate inne projekty wykorzystujące to rozwiązanie mogą z łatwością wdrożyć łańcuchy działające na Polkadot. Z ekosystemu Polkadot skorzystało już (na dzień pisania tekstu) ponad 350 projektów i wciąż pojawiają się nowe. Można tam znaleźć między innymi DeFi, NFT, smart kontrakty oraz gry.
DOT ma dwie główne funkcjonalności. Służy on do wpływania na przyszłość protokołu przez społeczność oraz do stakowania – potwierdzania transakcji oraz wydawania nowych. Zyski ze stakingu są wysokie – mogą się różnić w zależności od platformy, jednak APY wynosi zazwyczaj ok. kilkunastu procent. By motywować sieć i dostosowywać wskaźniki do udziału w stakingach. Inflacja DOT wynosi ok. 10% rocznie.
Wiodące projekty na Polkadot
Ogromną siłą Polkadot są także projekty, które wykorzystują jej funkcjonalności oraz parachainy do oferowania produktu lub usługi. Wśród nich warto wspomnieć o:
DOT – gdzie kupić i jak przechowywać?
Kryptowalutę DOT możesz zakupić w punktach stacjonarnych Wymienbitcoina.pl. Jest to bezpieczny i wygodny sposób handlowania tą kryptowalutę. W celu jej zakupu lub sprzedaży należy przygotować adres portfela i umówić się telefonicznie na wizytę w wybranym kantorze.
Oferują ją także wszystkie wiodące giełdy np. Binance, Kraken, KuCoin, Bittrex czy Bitfinex. Lista platform, na których waluta jest dostępna, wciąż się poszerza.
Waluty możemy trzymać na walletach sprzężonych z giełdą lub wybrać bezpieczniejszą opcję jak np. Ledger Nano S. Oprócz tego warto wspomnieć o Polkadot JS, które pozwala na bezpieczne przechowywanie i transakcje DOT.
Podsumowanie – dlaczego warto zainteresować się DOT?
Polkadot rozwiązuje konkretny problem, jakim jest możliwość przesyłania aktywów między blockchainami, jest skalowalne i pozbawione wysokich opłat. Blockchain jest cały czas rozwijany, co ma swoje odzwierciedlenie w cenie i kapitalizacji rynkowej. Pewnym ryzykiem są projekty konkurencyjne, takie jak Polygon, Cosmos czy Avalanche, jednak ostatnie lata Polkadot pokazują, z jaką konsekwencją działa team, który stoi za projektem. Niezależnie od konkurencji, DOT ma prawo utrzymać swoja przodującą pozycję w rankingach. Nie należy zapominać, że blockchain to bardzo duży “tort do podziału”. Pomimo istnienia wielu uczestników rynku, cały czas powstają nowe projekty, często osiągając bardzo dobre rezultaty. Warto obserwować Polkadot i być na bieżąco z planami twórców, by nie przegapić kroków kluczowych dla rozwoju projektu.
Jeśli chciałbyś zakupić kryptowalutę DOT, zapraszamy Cię do kantorów wymienbitcoina.pl. Umożliwiamy szybką i bezpieczną wymianę kryptowalut oraz NFT!
Informacje zawarte w artykule nie stanowią porady inwestycyjnej.