Od bitcoina do Web3 – potencjał blockchain jako technologii

od-bitcoina-po-web3-

Ostatnie kilkanaście lat to okres wielkich zmian technologicznych. Ich siłą napędową był w dużej mierze blockchain oraz rosnący popyt na cyfrowe aktywa ze strony kupujących, jak i twórców. Ilość projektów opartych o kryptografię jest trudna do oszacowania – każdego dnia powstają dziesiątki nowych, gdy inne upadają. Pokazuje to jednak siłę, z jaką rynek zaadoptował i wykorzystał technologię łańcucha bloków. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat historii kryptowalut oraz kierunków, w jakie podążają. Odkrywaj Web3, czyli kierunek w jakim podąża cyfrowa rzeczywistość!

Krótka historia technologii blockchain

Za najważniejszy punkt w dziejach blockchain uznaje się ukazanie Manifestu Satoshiego Nakamoto, którego tytuł można przetłumaczyć jako „Bitcoin: Elektroniczny System Pieniężny Typu Peer-to-Peer. Warto jednak wspomnieć, że już wcześniej mówiono o cyfrowym pieniądzu. Za jego „ojca chrzestnego” uznaje się Davida Chauma, który w 1983 roku opisał ideę anonimowego pieniądza w artykule pt. „Ślepe podpisy dla nieśledzonych płatności”. Były one w późniejszym czasie były wykorzystane w bitcoinie. Firma Chauma DigiCash stworzyła projekt Ecash, który był wykorzystywany przez jeden z amerykańskich banków od 1995 do 1998 r. 

Warto także wspomnieć o ruchu Cypherpunks, którego początki sięgają 1992 roku. Ich idea skupiała się na osłabieniu władzy rządów i ustanowionych instytucji za sprawą rozległych zmian technologicznych ukierunkowanych na prywatność. Członkowie ugrupowania próbowali niejednokrotnie wdrożyć swoje pomysły cyfrowej gotówki, jednak bez powodzenia. Na uwagę zasługują także inne rozwiązania technologiczne oparte o łańcuch bloków, takie jak np. oznaczanie dokumentów znacznikami czasowymi stworzone przez Stuarta Habera i W. Scotta Stornetta (1991 r.), rozproszona księga transakcji Stefana Konsta (2000 r.), Reusable Proof of Work Hala Finney’a (2004 r.), koncepcja wirtualnej waluty Bit Gold Nicka Szabo (2005 r.), pojęcie waluty o nazwie b-money (2006 r.). Najbardziej przełomowy był rok 2008, kiedy to pojawił się whitepaper najważniejszej jak dotąd kryptowaluty – bitcoina

Od tego momentu otworzył się nowy rozdział w rozwoju cyfrowej rzeczywistości. Bitcoin na początku był przedmiotem zainteresowania wąskich rzesz użytkowników, będąc bardziej ciekawostką niż walutą użytkową czy środkiem spekulacji. Wraz z uruchamianiem kolejnych giełd oraz coraz większemu zainteresowaniu ze strony mediów, jego popularność wystrzeliła. Efekt kuli śnieżnej sprawił, że bitcoin oraz sam blockchain stały się jednym z najciekawszych tematów sektora technologicznego.

Blockchain, jaki znamy do tej pory

Szczegółowe opisanie w ilu branżach implementuje się rozwiązania oparte o blockchain, mogłoby być zbyt obszerne, dlatego w celu uproszczenia, można je pogrupować na następujące kategorie: 

  • Zdecentralizowane finanse (DeFi) – transakcje finansowe oparte o blockchain obejmujące kupno, sprzedaż, obracanie aktywami oraz pożyczki w formie peer-to-peer.
  • Tokenizacja projektów – w dobie blockchain, finansowanie projektów za pomocą crowdfundingu lub venture capital zmieniło się w emisję tokenów. W drodze tzw. ICO pozyskiwane są ogromne sumy od społeczności. Inwestorzy wierzą, że pomysł na produkt lub usługę znajdzie swoje odzwierciedlenie w przyszłej wartości tokena. Często stopy zwrotu z projektów wschodzących potrafią sięgać tysięcy procent. 
  • NFT – niepodzielne tokeny to prawdziwy hit od 2017 roku, który w 2021 r. przeżywał ogromny wzrost popularności, kiedy to artyści i influencerzy zaczęli wydawać swoje tokeny. W 2022 roku wartość całego rynku drastycznie spadła, jednak nie oznacza to końca ery ich popularności. Znalazły one implementacje w sporej ilości branż takich jak logistyka, prawo, sztuka, gry oraz wiele innych. 
  • Gry Play-to-Earn – to dynamicznie rozwijająca się gałąź branży gamingowej charakteryzująca się implementacjami NFT w świecie gry. Np. postacie, ulepszenia, budynki itp. Elementy świata przedstawionego danego tytułu mogą być tokenizowane i sprzedawane lub kupowane na marketplace. Walutą napędzającą wewnętrzną ekonomię gry stanowi token.

Wszystkie powyższe obszary tworzą krajobraz Web3 – nowej generacji Internetu.

Przyszłość technologii blockchain – co nas czeka?

Choć mainstreamowe przekazy medialne często wolą poruszać tematy wywołujące skrajne emocje, zamiast mówić o rozwoju nauki i technologii, to można śmiało przyznać, że znajdujemy się obecnie w niezwykle ciekawym momencie w historii. Obecny kształt technologicznej rzeczywistości można porównać, do tego, czym były pierwsze wzmianki o mailu, gdy powszechnym rozwiązaniem był faks.

Na naszych oczach druga generacja Internetu małymi krokami zostaje zastąpiona Web3. Platformy społecznościowe traktujące dane użytkownika jak własność ustępują DAO, a wyskakujące w przeglądarce pop-upy tracą na popularności względem reklamy w metaverse. Choć siła, z jaką przebijają się wspomniane rozwiązania, jest na razie niewielka, to należy pamiętać, że początki mają często subtelny charakter, by później w pełni wkroczyć do szerokiego wykorzystania. Jako najbardziej znamienny przykład można tutaj przytoczyć NFT. W czerwcu 2017 roku ich wolumen sprzedaży wynosił 11 844 dolary. W 2022 potrafił on przekraczać ponad 17 miliardów dolarów. Tak właśnie działa w praktyce adopcja rozwiązań, które w momencie ich premiery wyprzedzają swoje czasy. 

Co ciekawego szykuje dla nas przyszłość oprócz Web3?

W branży związanej z finansami dyskusja skupia się wokół blockchain z uwagi na spekulacyjny charakter kryptowalut, będących jego produktem. Nie zapominajmy, że technologiczna rzeczywistość to znacznie głębszy ocean:

Podsumowując – przyszłość Web3 kształtuje się na naszych oczach

Jak to się dzieje, że na świecie dzieje się tyle ciekawych rzeczy, a tak mało o tym się mówi? Nauka z natury jest mało medialna. Przekazy mainstreamowe emitują to, co wywołuje najsilniejsze emocje – kryzysy, wojny, pandemie. Informacje o negatywnym oddziaływaniu wypierają te pozytywne. Niemniej jednak kolejna dekada będzie kolejną cegiełką w budowaniu świata obfitującego w rozwiązania, które podnoszą jakość życia. Zapowiada się ciekawe, pozostaje tylko obserwować, jak dynamicznie wszystko się zmienia. 
Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami, sprawdź kantory Wymienbitcoina.pl. Umożliwiamy szybką i bezpieczną wymianę kryptowalut oraz NFT.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z naszej strony i dostosowania prezentowanych treści do Twoich indywidualnych potrzeb. Akceptując komunikat zgadzasz się na użycie plików oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz odwołać udzieloną nam zgodę poprzez wprowadzenie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies.

Nie wyrażam zgody Wyrażam zgodę