Co to jest Litecoin i czy warto w niego inwestować? 

czym-jest-litecoin-i-czy-warto-w-niego-inwestowac

Litecoin (LTC) zbudowano na oryginalnym kodzie źródłowym bitcoina. To system płatności kryptowalutowych peer-to-peer. To zdecentralizowany pieniądz wolny od cenzury i otwarty dla wszystkich. Czasami nazywa się go „cyfrowym srebrem” na wzór „cyfrowego złota”, którym jest bitcoin. Czym różni się od BTC, jak działa i kto go stworzył? Na te oraz inne pytania odpowiemy w artykule. 

Co to jest Litecoin i jak działa?

Litecoin uważa się za „młodszego brata” bitcoina. Ta kryptowaluta powstała w 2011 roku na skutek hard forka BTC. Litecoin zaprojektowano, aby uzupełnić niedociągnięcia bitcoina i dotrzeć do szerszego grona odbiorców. 

Litecoin jest uważany za pierwszą z „alternatywnych kryptowalut”, czyli tzw. altcoin. Chociaż LTC jest zbudowany na kodzie bitcoina i dzieli z nim wiele podobieństw, jego twórcy dokonali kilku kluczowych modyfikacji. Ma on z góry określoną liczbę całkowitej podaży na 84 miliony jednostek. Tak jak w przypadku BTC nagroda za blok zostaje zmniejszona o połowę wraz z każdym halvingiem.

Kto jest twórcą Litecoina?

Litecoin został stworzony przez Charliego Lee, byłego pracownika Google. Lee powiedział, że chciał stworzyć „lżejszą” wersję bitcoina, co oznacza, że transakcje byłyby szybsze. Chciał również, aby Litecoin był bardziej dostępny dla zwykłych osób niż bitcoin, który w tamtym czasie był jeszcze nieznany dla rynku i używany jedynie przez zaawansowanych technologicznie pionierów kryptowalut. 

To nie były jedyne problemy z BTC, które Lee chciał rozwiązać. W przypadku bitcoina czas dodawania nowego bloku do łańcucha wynosi 10 minut. Litecoin miał za zadanie robić to znacznie szybciej.

Charlie Lee poza tym, że stworzył Litecoina pełnił również inne role. W 2013 roku został dyrektorem ds.inżynierii dla giełdy kryptowalut Coinbase. Jest również dyrektorem zarządzającym Litecoin Foundation – organizacji non-profit zajmującej się ciągłym ulepszaniem i rozwojem Litecoina.

Czym Litecoin różni się od bitcoina?

Mimo że kod LTC pochodzi od BTC, cele stworzenia tej kryptowaluty różni o tych, które przyświecały wizji Satoshiego Nakamoto. To szybsza i lżejsza wersja BTC, jednocześnie nie chce być jego konkurencją. Dedykowany zespół programistów stale pracuje nad rozwojem i ulepszeniem sieci Litecoin. Wiele z rozwiązań, które udało się im stworzyć (takich jak SegWit i Lightning Network), zostało później wykorzystanych w sieci Bitcoin. 

Dzięki temu, że czas transakcji Litecoin jest szybszy niż BTC, spełnia on funkcję tzw. „cyfrowej gotówki” bardziej efektywnie niż bitcoin. Podczas gdy Litecoin lepiej sprawdza się przy codziennych zakupach i transakcjach, bitcoin pełni rolę magazynu wartości. 

Jak działa Litecoin? 

Teraz gdy już wyjaśniliśmy trochę o historii i motywacji stojącej za Litecoin, zagłębmy się w to, jak on właściwie działa. 

Podobnie jak bitcoin, Litecoin jest zdecentralizowaną kryptowalutą, która opiera się na sieci peer-to-peer. Oznacza to, że nie ma centralnego organu, takiego jak bank lub rząd, który kontroluje tę cyfrową walutę. Zamiast tego, transakcje są weryfikowane przez węzły w sieci Litecoin

Węzły te współpracują ze sobą, aby zweryfikować i zatwierdzić każdą transakcję, którą użytkownicy Litecoin wykonują w sieci. Po zweryfikowaniu transakcji kryptowalutowej jest ona dodawana do blockchaina, który jest publiczną księgą wszystkich transakcji Litecoin. 

Litecoin, tak samo jak bitcoin, pracuje na algorytmie Proof-of-Work do zabezpieczenia sieci i zatwierdzania transakcji. Jednak Litecoin używa algorytmu haszującego Scrypt, podczas gdy Bitcoin używa SHA-256. Skcrypt pierwtonie zaprojektowano po to, aby utrudnić niestandardowe ataki sprzętowe na dużą skalę. 

Niektórzy uważają, że dzięki temu Litecoin jest bardziej dostępny dla przeciętnego użytkownika, ponieważ Scrypt jest mniej energochłonny niż SHA-256. Teoretycznie oznacza to, Litecoina można wydobyć na zwykłym komputerze, podczas gdy wydobywanie bitcoina wymaga droższego sprzętu. 

Ciekawostka

Aktualizacje Litecoina 

Przez lata kryptowaluta ewoluowała i warto wspomnieć o kilku ważnych aktualizacjach, które poprawiły jej ogólną funkcjonalność. 

SegWit 

W 2017 roku Litecoin aktywował Segregated Witness (SegWit). Był to soft fork, który zmienił sposób przechowywania danych na blockchainie. SegWit był również prekursorem przyszłych aktualizacji, takich jak Lightning Network. 

Lightning Network 

Lightning Network to rozwiązanie skalowalności drugiej warstwy, którego można używać do przyspieszenia transakcji i zmniejszenia opłat. Została wdrożona w sieci Bitcoin w 2018 roku i jest obecnie także używana w sieci Litecoin. 

Atomic Swaps 

Litecoin zaimplementował również Atomic Swaps. Jest to sposób na wymianę jednej kryptowaluty na inną bez konieczności przechodzenia przez scentralizowaną wymianę. Pozwala to na bardziej bezpośrednie transakcje peer-to-peer. 

Mimblewimble 

Ostatnią aktualizacją Litecoin jest protokół Mimblewimble. Skupia się ona na prywatności i ma na celu uczynienie transakcji LTC bardziej anonimowymi. Funkcje Mimblewimble wykraczają jednak poza ten obszar. Aktualizacja ma również na celu dalsze skalowanie i przyspieszenie transakcji kryptowalutowych. 

Co sprawia, że Litecoin jest wyjątkowy?

Bitcoin i Litecoin mają wiele podobieństw, jednak istnieje kilka kluczowych różnic między tymi dwoma kryptowalutami.

Szybkość transakcji i tworzenia bloku

Przeżyjmy się czasowi tworzenia nowego bloku. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku bitcoina jest to ok. 10 minut, natomiast w przypadku Litecoina ok. 2,5 minuty. Oznacza to, że transakcje LTC są potwierdzane szybciej niż transakcje BTC. Ich szybkość również różni się od siebie. Bitcoin może obsłużyć około 7 transakcji na sekundę, podczas gdy Litecoin – 56. Z powodu różnicy w prędkości transakcji, opłaty transakcyjne Bitcoina są znacznie wyższe niż opłaty transakcyjne Litecoina.

Podaż monet 

Kolejną kluczową różnicą jest całkowita podaż każdej kryptowaluty. Bitcoin blockchain ma całkowitą podaż określoną na 21 milionów, z nieco ponad 19 milionami wydobytymi do tej pory, natomiast całkowita podaż Litecoina wynosi 84 miliony, z czego 67 milionów jest już w obiegu. W związku z tym, że podaż LTC jest skończona i przewidywalna, LTC zalicza się do aktywów rzadkich. 

Halving

Zarówno BTC, jak i LTC rozwiązują problem inflacji poprzez zastosowanie mechanizmu halvingu. W przypadku BTC halving następuje co 210 000 bloków, natomiast w przypadku LTC, co 840 000 bloków. Będzie to trwało do momentu, gdy wydobędzie się wszystkie monety. 

Halving odnosi się do procesu zmniejszania nagród, które górnicy kryptowalut otrzymują po pomyślnym utworzeniu nowego bloku. Nagrodę zmniejsza się o połowę w określonych odstępach czasu.

Górnicy LTC nagradza się 6,25 LTC za każdym razem, gdy przetworzą blok. Dzieje się to co 2,5 minuty, podczas gdy bitcoin robi to co 10 minut – to pozwala na szybsze potwierdzenie transakcji w przypadku LTC. Nagroda za kopanie BTC ulega zmniejszeniu o połowę co ok. cztery lata. Ostatni halving Litecoina miał miejsce w sierpniu 2023 roku.

Security

Twórcy LTC bardzo poważnie traktują kwestię bezpieczeństwa sieci. Sieć Litecoin zabezpieczają górnicy. Wynika to z tego, że dzięki decentralizacji, każdy może uczestniczyć w procesie walidacji bloków.

Gdzie kupić i przechowywać Litecoin?

LTC jest przedmiotem handlu na każdej większej giełdzie na świecie. Jeżeli chcesz kupić Litecoina za gotówkę, najlepszym rozwiązaniem jest stacjonarny kantor kryptowalut Wymienbitcoina.pl. 

Jakie portfele obsługują Litecoin?

LTC można przechowywać między innymi na takich portfelach jak Ledger, Trezor, Trust Wallet , Exodus, Electrum-LTC, LoafWallet, Litecoin Core i Coinomi.

Podsumowanie

Litecoin jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut na rynku. Stoi za nim duża społeczność zwolenników i deweloperów i jest jedną z największych kryptowalut, z punktu widzenia kapitalizacji rynkowej. 

Pomimo tego, że bitcoin i LTC są powszechnie porównywane, trudno mówić o tym, która z nich jest lepsza od drugiej, BTC jest prawdopodobnie lepszy jako długoterminowa rezerwa oszczędności, podczas gdy LTC jest być może lepiej sprawdzić się jako środek płatniczy. Choć Litecoin cechuje się większą szybkością działania transakcji, to niestety nie jest pozbawiony wad – często uważany jako pole do testów dla BTC. W praktyce oznacza to, że deweloperzy LTC często wdrażają różne rozwiązania i aktualizacje do sieci Litecoin, zanim finalnie będą zastosowane w sieci Bitcoin. Z drugiej strony można usłyszeć głosy, że Litecoin za bardzo naśladuje bitcoina i nie jest wystarczająco innowacyjny. 

Jeśli chciałbyś kupić Litecoina i inne kryptowaluty za gotówkę, odwiedź jeden z punktów stacjonarnych Wymienbitcoina.pl. Ich listę znajdziesz na naszej stronie internetowej.

 Informacje zawarte w artykule nie stanowią porady inwestycyjnej.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z naszej strony i dostosowania prezentowanych treści do Twoich indywidualnych potrzeb. Akceptując komunikat zgadzasz się na użycie plików oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz odwołać udzieloną nam zgodę poprzez wprowadzenie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies.

Nie wyrażam zgody Wyrażam zgodę