Czym jest kryptowaluta Ripple?

czym-jest-kryptowaluta-ripple

Rynek kryptowalut to ogromna przestrzeń, gdzie stworzenie projektu, który osiągnie szczyty rankingów kapitalizacji rynkowej, wymaga wielkiego wysiłku i konsekwencji w działaniu. W chwili pisania artykułu Ripple (XRP) znajduje się na siódmym miejscu wśród monet o najwyższym market cap z wynikiem ok. 17,5 mld dolarów. Te liczby mogą się szybko zmieniać. W 2018 roku kapitalizacja rynkowa XRP wynosiła niemal 120 miliardów dolarów. 

Nie oznacza to oczywiście niepowodzenia projektu. wWiele czynników potrafi oddalić dane aktywo od swoich historycznych ATH (all-time-high), jednak to, czy turbulencje będą przezwyciężone i dany coin utrzyma się na rynku, jest kluczowe. Należy też pamiętać, że rynek kryptowalut działa w dwie strony – dzisiejszy spadek może zostać skompensowany przyszłym wzrostem. 

Poznaj XRP – kryptowalutę od Ripple Labs

Podmiot odpowiedzialny za stworzenie systemu Ripple to Ripple Labs. Jest to prywatna organizacja tworząca kryptograficzne rozwiązania płatnicze dla klientów instytucjonalnych. Założono ją 2012 roku w San Francisco w Kalifornii. Do 2015 roku Ripple Labs nazywało się OpenCoin. Firma dynamicznie się rozwijała, pozyskując przychylność inwestorów i powiększając grono swoich klientów. W tym momencie w Ripple Labs zatrudnionych jest ok. 500 osób, w dziewięciu filiach na całym świecie. 

Historia Ripple sięga czasów przed Bitcoinem. Pierwsze użycie protokołu miało miejsce w 2004 roku. Na początku był to projekt systemu lokalnej wymiany handlowej w Vancouver. Stworzo przez Ryana Fugera. O oficjalnym początku Ripple można mówić od 2012 roku. Wówczas Jed McCaleb (programista, twórca sieci eDonkey, Stellar oraz współzałożyciel słynnej giełdy Mt.Gox) wraz z Chrisem Larsenem (działaczem na rzecz prywatności oraz znany krezus w świecie krypto) przejęli stery ówczesnego Open Coina i zaprosili inwestorów do kupna udziałów. 

Czym jest i jak działa XRP?

To waluta mająca zastosowanie w transakcjach pomiędzy instytucjami w bezpieczny, pozbawiony pośredników sposób. Opłaty transakcyjne za operacje na Ripple są minimalne, dlatego moneta często zostaje wyborem banków, korporacji czy giełd w przelewach międzynarodowych. 

Całkowita podaż XRP to aż 100 miliardów monet, obecnie w obiegu znajduje się mniej niż połowa podaży. Walutę można zakupić na większości giełd kryptowalutowych. Ripple Labs uwalnia z podaży 1 miliardów coinów miesięcznie. 

Najważniejszą cechą XRP, o której należy pamiętać, to fakt, iż nie jest ona zdecentralizowana. Choć może być to mylące, to należy rozumieć fakt, iż działa ona na zasadzie rozproszonej księgi, gdzie określone podmioty walidujące weryfikują transakcje. Nie jest to pełna decentralizacja, ponieważ podmiot walidujący musi zostać zatwierdzony przez inne podmioty. 

Elementy protokołu Ripple

xCurrent – podmioty korzystające z systemu Ripple Net mogą korzystać z tego modułu w celu rozliczania środków. Całość narzędzia integruje się z API instytucji, która z niego korzysta. Dzięki xCurrent można wysłać wiadomości o rozpoczęciu przelewu oraz monitorować jego dalszy przebieg. Środki również mogą zostać przewalutowane przez FX Ticker na walutę docelową. Całość opiera się na Interledger Protocol (ILP) pozwalającym na integrację systemów płatności.

xVIA – to rozwiązanie oferujące integrację systemów płatności instytucji oraz API Ripple Net. Wszystkie transfery można monitorować oraz dołączać np. faktury. 

xRapid – pozwala na szybkie przewalutowanie transakcji, bez wysokich kosztów.

Ripple cechuje się dużą skalowalnością, czas potwierdzenia transakcji to średnio 4 sekundy. Może zostać wykonane wykonać 1500 transakcji na sekundę. Choć nie ma oficjalnej roadmapy, to projekt cały czas się rozwija, ponieważ coraz więcej instytucji o wysokim poziomie zaufania sięga po ten protokół rozliczeń.

Na jakim portfelu przechowywać Ripple? 

Dla projektu stworzono dedykowany portfel o nazwie Toast Wallet. Oprócz tego XRP można przechowywać na popularnych portfelach sprzętowych takich jak Ledger Nano X, Trezor Model T, KeepKey oraz innych, takich jak Edge Wallet, Exodus, GateHub, Rippex, Atomic Wallet itd.

Podsumowując

Ripple to przyszłościowy projekt adoptujący na szeroką skalę rozproszone systemy płatności dla instytucji finansowych. Do tej pory z rozwiązania korzystają takie instytucje jak np. Santander, UBS, Union Credit czy NBAD w celu wykonywania transakcji a grono beneficjentów protokołu cały czas się rozrasta. Największą zaletą Ripple jest jej użyteczność oraz szerokie międzynarodowe wykorzystanie, które zapewnia popyt na samą kryptowalutę. Pomimo długiego czasu na rynku XRP dobrze sobie radzi. Warto obserwować dalsze losy XRP – jej podaż jest wciąż uwalniana, a zapotrzebowanie wzrasta. 

Jeśli chciałbyś kupić XRP w szybki i bezpieczny sposób, skontaktuj się z kantorem Wymienbitcoina.pl!

Informacje zawarte w artykule nie stanowią porady inwestycyjnej.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z naszej strony i dostosowania prezentowanych treści do Twoich indywidualnych potrzeb. Akceptując komunikat zgadzasz się na użycie plików oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz odwołać udzieloną nam zgodę poprzez wprowadzenie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies.

Nie wyrażam zgody Wyrażam zgodę