Jak kupić lub sprzedać bitcoina? Poradnik krok po kroku

jak-kupic-lub-sprzedac-bitcoina

Chciałbyś kupić lub sprzedać bitcoina, ale nie wiesz, jak to zrobić? Masz różne opcje do wyboru. Z tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz zamienić PLN na BTC i zostać posiadaczem najpopularniejszego cyfrowego aktywa na świecie. 

Jakie mam możliwości wymiany? 

Jeśli chcesz wykonać transakcję, możesz to zrobić na trzy sposoby: 

  • wymiana na giełdzie kryptowalutowej na waluty fiat,
  • wymiana w kantorze stacjonarnym na gotówkę, 
  • skorzystanie z bitomatu. 

Omówmy je dokładniej poniżej.

Wymiana na giełdzie kryptowalutowej 

Wymaga ona rejestracji na wybranej platformie jak np. Binance. Proces potwierdzenia Twojej tożsamości jest zazwyczaj długi i może potrwać do kilku dni. Składa się on z wypełniania danych osobowych oraz zazwyczaj zrobienia zdjęcia z unikalnym kodem, datą i dokumentem tożsamości w celu weryfikacji. 

Gdy otrzymasz dostęp do swojego konta, wystarczy, że przelejesz pieniądze (fiat). Po zaksięgowaniu środków na swoje konto wyszukasz parę BTC/PLN (lub BTC w parze do innej waluty), wpiszesz oczekiwaną wartość sprzedaży złotówek na bitcoin i giełda dokona wymiany. Sprzedaż działa analogicznie. Gdy wymieniasz kryptowalutę na fiat, możesz przesłać środki na swoje konto bankowe. 

Wymiana w bitomacie

W Polsce i na świecie coraz większą popularność zdobywają bitomaty, czyli urządzenia służące do natychmiastowego kupna i sprzedaży bitcoina. Znajdziesz je często w miejscach, gdzie na co dzień jest dużo ludzi np. w galeriach handlowych. W zależności od urządzenia wpisujesz kwotę zakupu na panelu dotykowym, weryfikujesz się mailem lub numerem telefonu, skanujesz kod QR z adresem portfela i wpłacasz gotówkę. Bitcoin, którego cena jest na bieżąco aktualizowana, zostaje przesłany na Twój portfel. Sprzedaż działa analogicznie. 

Kantory kryptowalut – wymiana w bezpieczny i wygodny sposób

Co muszę mieć ze sobą przed pierwszą wymianą? 

Wybierz placówkę, która Cię interesuje i sprawdź jej adres w wybranym mieście. Bardzo nam ułatwi pracę, jeśli wcześniej skontaktujesz się telefonicznie w celu umówienia się na dogodną godzinę. Zaoszczędzi to czas, który musiałbyś spędzić w kolejce oraz w przypadku wymiany na większą ilość gotówki, kantor będzie przygotowany na wypłatę. Nasze placówki znajdują się w miastach takich jak: Bytom, Siedlce, Łódź, Nowa Dęba, Warszawa, Olsztyn, Wrocław, Poznań oraz Lublin. Adresy wszystkich naszych punktów znajdziesz na stronie – Wymienbitcoina.pl

Jak sprzedać bitcoina okazjonalnie?  

Zgodnie z zasadami panującymi na terenie Unii Europejskiej, możesz sprzedać bitcoina okazjonalnie jednorazowo do kwoty 1000 euro. Powyżej tej kwoty wymagane jest przejście procedury KYC/AML. AML oznacza Anti-Money Laundering, czyli Przeciwdziałanie Praniu Pieniędzy. Procedura w kantorach Wymienbitcoina trwa kilka minut, w przeciwieństwie do giełd internetowych, gdzie potrafi ona trwać nawet do kilku dni.

Poznaj definicje KYC oraz AML

Procedura sprzedaży bitcoina na PLN w kantorze Wymienbitcoina.pl

Odwiedź wybrany punkt wymiany. Wskażemy Ci adres portfela, na który należy wysłać bitcoina. W momencie, gdy środki tam dotrą, blokowana jest kwota spot (cena w danej sekundzie na giełdzie). My korzystamy z zonda.pl doliczając 3,5% prowizji za wymianę. Następnie klient wypełnia potwierdzenie i otrzymuje gotówkę, która została wcześniej dwukrotnie przeliczona. Cała procedura trwa ok. 10 – 15 minut. Tyle czasu jest potrzebne, by w blockchain dokonały się wymagane potwierdzenia i środki zaksięgowały się na portfelu. W tym czasie możesz napić się kawy i odpocząć. 

Jak kupić bitcoina w kantorze?

Procedura działa analogicznie do sprzedaży. Wystarczy, że wskażesz adres portfela, gdzie mamy przesłać środki, a następnie zapłacić wyliczoną (na podstawie kursu z zonda.pl) kwotę gotówką. Proces trwa również ok. 10 – 15 minut. Jest to czas na wymagane potwierdzenia na blockchain. 

Podsumowanie — dlaczego lepiej wybrać wymianę bitcoina w kantorze zamiast na giełdzie? 

Jest wiele argumentów, dlaczego lepiej skorzystać z punktu wymiany niż giełdy internetowej. Po pierwsze, jeśli nigdy nie dokonywałeś wymiany, to sama przesyłka środków i wymiana na giełdzie, może wydać Ci się skomplikowana. W naszych punktach przeprowadzenie transakcji jest proste i zajmuje jedynie ok. 15 minut. Masz wsparcie ze strony pracownika kantoru, który chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania w trakcie. Otrzymujesz gotówkę bezpośrednio, dzięki czemu nie musisz przejmować się dalszym przesyłem środków, który miałby miejsce w przypadku korzystania z giełd scentralizowanych. 

Wykorzystujemy pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z naszej strony i dostosowania prezentowanych treści do Twoich indywidualnych potrzeb. Akceptując komunikat zgadzasz się na użycie plików oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz odwołać udzieloną nam zgodę poprzez wprowadzenie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies.

Nie wyrażam zgody Wyrażam zgodę