Jak przechowywać kryptowaluty?
BezpieczeństwoJako właściciele cyfrowych aktywów potrzebujemy miejsca, w którym będziemy bezpiecznie przechowywać oraz przesyłać nasze kryptowaluty. Słowo “przechowywać” jest jednak pewnym uproszczeniem – w dosłownym znaczeniu portfel pozwala na bezpieczną interakcję z zasobami, które są zapisane w blockchain. Technologia ta spopularyzowała się w 2009 roku dzięki wprowadzeniu na rynek bitcoina przez Satoshiego Nakamoto. Od tego czasu na rynku pojawiło się wiele rodzajów walletów. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu ich rodzajów.
Czym jest portfel kryptowalutowy?
Portfel kryptowalutowy można opisać jako Twoje osobiste konto, w którym przechowujesz, wysyłasz oraz przyjmujesz swoje środki. Jego charakterystycznym elementem jest klucz publiczny, czyli unikalny ciąg cyfr i liczb, które możesz bezpiecznie udostępniać. To zarazem Twój adres, na który możesz przesyłać środki z innych adresów. Klucz prywatny to pojedynczy unikalny tajny klucz kryptograficzny, który jest niezbędny do podpisywania transakcji i kontrolowania dostępu do środków w konkretnym portfelu. Kolejnym elementem jest fraza seed. To ciąg haseł, który pozwoli Ci odblokować Twój portfel, nawet jeśli urządzenie, na którym był on wcześniej skonfigurowany, zostało zniszczone. Nigdy nie powinieneś udostępnić go nikomu.
Frazę seed najbezpieczniej jest przechowywać na kartce papieru i schować w prywatnym, niedostępnym dla innych miejscu. Jest to ogromnie ważny aspekt, ponieważ jako użytkownicy różnych zasobów Internetu przywykliśmy do tego, że niezależnie od sytuacji zawsze możemy odzyskać swoje dane do konta na portalu itp. Portfele mają tak silne zabezpieczenia, że kilka błędnych prób wpisania seed może zakończyć się usunięciem danych lub całkowitym zablokowaniem urządzenia i nie pomoże tutaj żadne wsparcie firmy, która wypuściła portfel. Historia zna ogromną ilość przypadków ludzi, którzy tracili majątki, ponieważ zapomnieli tejże frazy.
Podstawowy podział – Hot vs Cold wallet
Cold wallet (zimny portfel) to portfel kryptowalutowy, który działa offline i bedzie przechowywać aktywa na urządzeniu fizycznym, jak np. pendrive czy hardware wallet. Hot wallet (gorący portfel), z kolei, jest portfelem online, czyli jest dostępny z poziomu internetu.
Portfele można podzielić na tzw. hot and cold (zimne i gorące). Różnica tkwi w dostępie do Internetu. Zimne portfele działają offline. To najbezpieczniejsza możliwość przechowywania cyfrowych walut. Znajdują się na urządzeniu fizycznym, co uniemożliwia jakikolwiek próby dostępu do nich przez osoby niepowołane. Ta opcja jest najkorzystniejsza dla tzw. HOLDERów, czyli osób nastawionych na długoterminowe trzymanie swoich środków.
Hot wallety to portfele online. Cechuje je również wysoki poziom bezpieczeństwa, jednak przez sam fakt bycia podpiętym do sieci, nie można mówić o kompletnym braku zagrożeń. Warto wspomnieć o popularnym podziale walletów, jakim jest custodial (powiernicze) oraz non-custodial (niepowiernicze). Różnica tkwi w tym, czy oddajemy kontrolę nad dostępem zewnętrznemu podmiotowi. Przykładowo jeśli pozwolimy przechowywać środki danej platformie handlowej, wiązać będzie się to z ryzykiem jej niewypłacalności lub upadku. Dla nas może to oznaczać pozbawienie środków. Znane są przypadki zamknięcia giełdy, zniknięcia jej CEO lub innych nadużyć. Wówczas następstwem było bezpowrotne utracenie aktywów z kont użytkowników. Gdyby przechowywali oni je na zimnych portfelach, wówczas takiego ryzyka by nie było. Przejdźmy do kolejnych rodzajów walletów.
Portfele desktopowe
Jest to rodzaj oprogramowania, które instaluje się na komputerze. Jego zaletą jest pełna kontrola nad kluczami, które można sprowadzić do pliku ”wallet.dat” i zaszyfrować hasłem. Wówczas trzeba będzie je podawać za każdym razem, kiedy uruchamiany jest portfel. Warto zadbać o kopię zapasową tego pliku, ponieważ utracenie go oznacza całkowity brak dostępu do swoich środków. Portfele desktopowe są bezpieczne pod warunkiem, że na komputerze nie ma złośliwego oprogramowania.
Portfele przeglądarkowe (internetowe)
Ich największą zaletą jest prostota użytkowania. Wystarczy je dodać do swojej przeglądarki oraz ustawić hasło, by od razu móc zacząć korzystać z ich możliwości. Nie jest to jednak w pełni bezpieczne. Usługodawcy mogą przechowywać Twoje klucze, co w praktyce oznacza, że pośrednio oddajemy kontrolę nad swoimi środkami osobom trzecim. Warto wówczas skorzystać z dodatkowych narzędzi ochronnych jak np. uwierzytelnianie wieloskładnikowe.
Portfele sprzętowe
Ten rodzaj walleta to fizyczne urządzenia przypominające konstrukcją pendrive. Są one zabezpieczone poprzez generator liczb losowych, które tworzy klucze prywatne i publiczne. Najważniejszym elementem tych obsługi takiego portfela jest poprawne zainstalowanie oprogramowania sprzętowego. W większości z nich można również ustawić dodatkowe zabezpieczenie takie jak kod PIN. Brak dostępu do Internetu to ich największa zaleta, która pozwala inwestorom długoterminowym na pełne bezpieczeństwo swoich środków. Portfele sprzętowe są dostępne w naszych placówkach, kliknij tutaj, aby się dowiedzieć więcej.
Portfele mobilne
Działają one podobnie jak opisane wcześniej desktopowe. Umożliwiają przesyłanie środków za pomocą kodów QR. Są idealną opcją dla osób, które dokonują zakupów za pomocą kryptowalut. Narażone są natomiast na typowe zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, czyli złośliwe oprogramowanie. Warto upewnić się, że na telefonie nie ma wirusów oraz zabezpieczyć portfel dodatkowym hasłem.
Portfele papierowe
Czy wiedziałeś, że zapis na kartce papieru może również pełnić funkcję walleta? W tym wypadku to dosłownie oznacza zapisanie kluczy do zeszytu. Zasada działania jest taka – na wydrukowanym dokumencie jest adres z kodem QR. Aby wykonać transakcję, wystarczy go zeskanować. Jest to alternatywa dla cold walletów sprzętowych. Niektóre serwisy umożliwiają generowanie kodu do tworzenia adresów i kluczy w trybie offline. Mają one jednak jedną ogromną wadę. Obecnie stosowane portfele papierowe nie pozwalają na częściowe przesyłanie środków a jedynie całego salda na raz. Oznacza to, że jeśli chcesz wysłać część posiadanych aktywów, najpierw musisz przesłać całość na portfel np. mobilny, dokonać transakcji, a następnie odesłać resztę. Ta operacja jest zautomatyzowana pod warunkiem, że tzw. change address. jest skonfigurowany z adresem, który kontrolujesz. Jeśli będzie to inny adres, wówczas niestety utracisz środki.
Ciekawostka – pierwszy wallet w sieci blockchain
Podsumowanie – którego rodzaju portfela mam używać?
To zależy od Twoich preferencji. Jeśli jesteś nastawiony na bezpieczne długoterminowe przechowywanie środków, wówczas najlepszą opcją jest cold wallet sprzętowy. Jeśli natomiast dokonujesz częstych transakcji na niewielkie sumy, wówczas portfele przeglądarkowe okażą się najbardziej komfortową opcją. Weź pod uwagę takie czynniki, jak opinie, ogólne ryzyko korzystania oraz wysokość kwot, jakie obsługujesz, by dokonać najlepszego wyboru portfela. Jeśli nigdy nie korzystałeś z żadnego walletu, warto obejrzeć poradniki na Internecie dotyczące korzystania z niego, a swoją pierwszą transakcję wykonaj na niewielką sumę. Gdy będziesz miał już praktykę w obsłudze i wiesz, że potrafisz korzystać z tego typu urządzeń, wówczas możesz rozważyć przesyłanie większych kwot.
W naszych kantorach stacjonarnych Wymienbitcoina.pl możesz zakupić portfele sprzętowe. O dostępność zapytaj obsługę kantoru.