Inwestowanie w praktyce, czyli jak i kiedy najlepiej kupić kryptowaluty?

inwestowanie-w-praktyce

Usłyszałeś o kryptowalutach i chcesz zacząć na nich zarabiać, ale nie wiesz, jak zacząć? Jesteś w dobrym miejscu. Ten artykuł zawiera praktyczne informacje dotyczące pasywnego i aktywnego inwestowania w kryptowaluty. Dowiesz się jak kupować i sprzedawać krypto. Zapraszamy do lektury! 

Jak zacząć zarabiać na kryptowalutach?

Zdecydowałeś się na inwestycje w kryptowaluty. Być może szukasz zabezpieczenia swoich środków przed niepewnością spowodowaną zmianami politycznymi i gospodarczymi. Może jesteś podekscytowany szumem medialnym wokół bitcoina i chcesz spróbować swoich sił? Sprawdź najpopularniejsze sposoby na inwestowanie. 

Gdzie najlepiej kupować kryptowaluty – kantory stacjonarne

O kryptowalutach warto myśleć jako o klasie aktywów, które dają wiele możliwości zarówno pasywnego, jak i aktywnego zarobku. Ogólnie rzecz biorąc, inwestowanie pasywne jest ukierunkowane na dłuższy okres i wymaga mentalności „kup i trzymaj”, podczas gdy inwestowanie aktywne jest bardziej praktyczne i opiera się na częstszym handlowaniu. 

Kupowanie kryptowalut za pośrednictwem giełd

Zdecydowanie najbardziej popularnym sposobem handlu kryptowalutami jest giełda kryptowalut. To strony internetowe, na których użytkownicy mogą kupować, sprzedawać lub wymieniać kryptowaluty na inne waluty cyfrowe, lub tradycyjne waluty fiducjarne („fiat”). Niektóre z największych giełd takie jak Binance, Coinbase czy Kraken obracają setkami milionów dolarów dziennie.

Niektóre giełdy akceptują zakup krypto za pośrednictwem pieniędzy fiducjarnych, przez przelew bankowy lub za pomocą karty kredytowej, choć zwykle w ograniczonych ilościach i przy wysokich opłatach. Giełdy, które akceptują fiat, zazwyczaj ograniczają się do zaledwie kilku kryptowalut (np. bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum czy Litecoin), które można następnie wykorzystać do zakupu innych, mniej znanych kryptowalut.

Giełdy scentralizowane są zobowiązane przez prawo do przeprowadzenia procedury KYC (Know Your Customer), dzięki którym zbierają pewne poufne informacje o użytkowniku, aby go zidentyfikować na podstawie dowodu tożsamości i innych dokumentów.

Kupno i sprzedaż kryptowalut przez giełdy zdecentralizowane

Zdecentralizowane giełdy są platformami do kupowania, sprzedawania aktywami kryptowalutowymi anonimowo i bezpiecznie. Używają protokołów AMM (Automated Market Maker), aby skonfigurować cenę każdej kryptowaluty i zmniejszyć potencjalny arbitraż kryptowalutowy. Skupiają się na handlu peer-to-peer bez potrzeby pośrednika. Nie są one prawnie oparte w żadnym kraju lub jurysdykcji, przez co nie trzeba przechodzić przez weryfikację taką jak w przypadku giełd scentralizowanych. 

Kryptowaluty – kupno i sprzedaż za pośrednictwem bitomatów 

Obecnie istnieją bankomaty kryptowalutowe dla takich kryptowalut jak BTC, LTC, ETH, Dash i więcej. Można je znaleźć w wybranych krajach na świecie, w tym w Polsce.

Zakup zazwyczaj wygląda następująco – wkłada się pieniądze fiat do bitomatu, a on dostarcza klucz prywatny, którego potrzebujesz, aby uzyskać dostęp do nabytej kryptowaluty. Chociaż wyglądają jak tradycyjne bankomaty, bankomaty BTC łączą się z giełdą BTC, a nie z kontem bankowym. Po nabyciu możesz przenieść kryptowalutę gdzie indziej, na przykład na giełdę kryptowalut. Wadą jest to, że opłaty są zazwyczaj wysokie, czasami sięgają nawet 7% transakcji. Potrzebny będzie również portfel kryptowalutowy, który możesz założyć online. Portfele kryptowalutowe pozwalają użytkownikom wysyłać i odbierać cyfrową walutę oraz monitorować jej saldo. Mogą być zarówno sprzętowe, jak i programowe, choć te pierwsze są uważane za bardziej bezpieczne.

Kryptowaluty i handel peer-to-peer

Innym „tradycyjnym” sposobem jest samodzielne znalezienie kontrahenta (kupującego lub sprzedającego). Będziesz potrzebował portfela, aby wysłać lub otrzymać kryptowalutę. Jeśli chcesz kupić trochę BTC za fiat ​​- dostarczasz sprzedawcy klucz publiczny swojego portfela i płacisz pieniądze fiat po tym, jak BTC trafi do Twojego portfela. 

Pasywny dochód – jak zarabiać na kryptowalutach?

Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych sposobów na pasywny dochód, który umożliwia inwestycja w kryptowaluty.

Proof-of-Stake (PoS) Staking

Proof-of-stake to metoda konsensusu stosowana w technologii blockchain, która służy jako alternatywa dla proof-of-work bitcoina. Sieci PoS uzgadniają, które transakcje są ważne poprzez proces, który obejmuje węzły blokujące lub „staking” duże ilości tokenów na pewien czas. Krypto staking zastępuje rolę górnictwa.

Zamiast „górników” otrzymujących nowe nagrody za blok, jak w PoW, „walidatorzy” otrzymują nowe nagrody za blok w PoS. Walidatorzy nie potrzebują drogiego sprzętu, ale muszą mieć wystarczającą ilość tokenów, aby mieć szansę na dodanie kolejnego bloku do łańcucha. Wiele sieci wymaga początkowej inwestycji przed dopuszczeniem stakingu.

Oprocentowane konta aktywów cyfrowych

Wielu usługodawców umożliwia użytkownikom zdeponowanie kryptowalut i zarabianie na nich, podobnie jak na koncie oszczędnościowym. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, wystarczy otworzyć konto i zdeponować swoją kryptowalutę lub stablecoin. Może być z tym związany „okres blokady”, w którym użytkownicy nie mogą uzyskać dostępu do swoich funduszy przez określony czas.

W zamian za depozyt użytkownicy zarabiają na odsetkach od kryptowalut.

Kryptowaluty – pożyczanie

Istnieje kilka sposobów pożyczania kryptowalut przez inwestorów. We wszystkich przypadkach chodzi o to, aby pożyczyć kryptowalutę komuś innemu na jakiś czas w zamian za opłatę. Zarobiona kwota będzie zależała od trzech rzeczy:

– całkowita wartość pożyczanej kryptowaluty,

– czas trwania pożyczki,

– stopy procentowej.

Wyższe stopy, dłuższe pożyczki i większe pożyczki mogą prowadzić do większego dochodu z odsetek płaconych przez kredytobiorców. W niektórych przypadkach osoby zarabiające w ten sposób kryptowalutowy dochód pasywny dostają do wyboru warunki pożyczek, które tworzą. W innych strona trzecia negocjuje warunki z wyprzedzeniem.

  1. Pożyczki z depozytem zabezpieczającym

Margin lending to pożyczanie kryptowalut traderom, którzy chcą handlować przy użyciu dźwigni z pożyczonych funduszy. Pozwala to traderom wzmocnić swoje pozycje z tymi aktywami i spłacić pożyczki z odsetkami. Giełdy kryptowalutowe obsługują większość szczegółów w Twoim imieniu w tym przypadku. Użytkownicy muszą jedynie udostępnić swoje cyfrowe aktywa.

  1. Pożyczanie scentralizowane

Pożyczanie scentralizowane polega na poleganiu na infrastrukturze pożyczkowej i warunkach ustalonych przez stronę trzecią. W tym przypadku stopy procentowe i okresy blokady będą ustalone z wyprzedzeniem. Użytkownicy muszą zdeponować swoją kryptowalutę na platformie pożyczkowej przed uzyskaniem odsetek.

  1. Pożyczki zdecentralizowane

Znany również jako pożyczka DeFi, ta opcja obejmuje korzystanie z usług pożyczkowych bezpośrednio przez blockchain. Nie ma pośredników, a pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy wchodzą w interakcje za pośrednictwem inteligentnych kontraktów, które automatyzują stopy procentowe.

  1. Pożyczki Peer-to-Peer

Platformy umożliwiające udzielanie pożyczek peer-to-peer umożliwiają ludziom bezpośrednie pożyczanie od siebie nawzajem. Użytkownicy muszą najpierw zdeponować swoje kryptowaluty w portfelu depozytowym platformy pożyczkowej. Następnie mogą ustawić stopę procentową, warunki pożyczki i zdecydować, ile chcieliby pożyczyć. Daje to użytkownikom pewną kontrolę nad procesem pożyczania kryptowalut.

Wydobywanie w chmurze (ang. cloud mining)

Wydobywanie kryptowalut proof-of-work wymaga znacznych inwestycji w sprzęt komputerowy wraz z niezbędną wiedzą techniczną. Kontrakty górnicze w chmurze oferują alternatywę.

Zamiast zakładać nową platformę górniczą, ludzie mogą po prostu „wynająć” moc haszowania od ustalonej operacji. W zamian za stałą sumę pieniędzy ludzie mogą kupić kontrakty na wydobycie w chmurze, które uprawniają ich do określonego współczynnika hashowania przez określony czas. Właściciel kontraktu otrzymuje nowe monety proporcjonalnie do wielkości swojego kontraktu.

Tokeny przynoszące dywidendę

Akcje tokenizowane (ang. Tokenized stocks) to kryptowaluty poparte udziałami w kapitale własnym firmy. Czasami te tokeny oferują wypłaty dywidendy w taki sam sposób, w jaki akcjonariusze otrzymują dywidendy. Dywidendy są zwykle wypłacane kwartalnie.

Yield Farming

Termin „yield farming” stał się popularny w 2020 i 2021 roku wraz ze wzrostem zdecentralizowanych giełd, które polegają na inteligentnych kontraktach i płynności dostarczanej przez inwestorów.

W yield farm inwestorzy wpłacają tokeny do specjalnego inteligentnego kontraktu zwanego pulą płynności. Ci, którzy zapewniają w ten sposób płynność ( zdolność danego aktywa do szybkiego i efektywnego sprzedaży lub zakupu na rynku bez znaczącego wpływu na jego cenę), otrzymują część opłat generowanych przez traderów mających dostęp do puli.

Yield farming jest jedną z bardziej złożonych opcji wymienionych tutaj i wymaga wielu dodatkowych badań dla osób zainteresowanych. Jednocześnie może to być również jedna z najbardziej lukratywnych opcji dostępnych w celu uzyskania pasywnego dochodu z kryptowalut.

Yield farming często wymaga posiadania Ethereum (ETH) wraz z tokenem DeFi np. Uniswap (UNI) lub Pancake Swap (CAKE) lub ewentualnie stablecoina jak Tether (USDT).

Uruchomienie węzła Lightning

Sieć Bitcoin Lightning jest rozwiązaniem skalującym warstwy 2, które pozwala na błyskawiczne przystępne mikropłatności w skali. Na przykład mieszkańcy Salwadoru, który uczynił Bitcoin prawnym środkiem płatniczym, używa Lightning do swoich transakcji bitcoin. Węzły Lightning ułatwiają te transakcje. Ci, którzy utrzymują węzły, otrzymują niewielką część każdej opłaty za transakcję, która jest kierowana przez ich węzeł.

Prowadzenie węzła Lightning generuje bardzo mały dochód. Ponieważ opłaty są tak niskie, ci, którzy wspierają węzeł, mogą zarobić tylko kilka dolarów miesięcznie w bitcoin, lub mniej. Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że zarabiają nawet 25 dolarów w jednym miesiącu, chociaż (to również zależy od ceny BTC w stosunku do lokalnej waluty fiat użytkownika).

Ta metoda nie generuje tak dużo pasywnego dochodu. Większość uczestników robi to, aby wspierać wykorzystanie bitcoina jako środka wymiany. A ponieważ sieć Lightning rośnie i więcej transakcji jest przez nią kierowanych, dochód dla operatorów węzłów prawdopodobnie również wzrośnie.

Kluczowe wnioski – kryptowaluty to inwestycja w przyszłość?

Jeśli chodzi o kryptowaluty, jednym z największych wyzwań dla inwestorów jest to, aby dogłębnie sprawdzać kryptowaluty i projekty, które za nimi stoją, zanim podejmą decyzję o inwestycji. Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Zanim przystąpisz do inwestowania warto poświęcić czas na przeczytanie whitepaper, czyli dokumentacji technicznej, oraz śledzenie social mediów projektu, aby być na bieżąco z postępami prac. Branża blockchain dynamicznie się rozwija i z pewnością warto śledzić poczynania rynku kryptowalut. 

Jeśli chcesz zakupić swoje pierwsze kryptowaluty zapraszamy do kantoru Wymienbitcoina.pl.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z naszej strony i dostosowania prezentowanych treści do Twoich indywidualnych potrzeb. Akceptując komunikat zgadzasz się na użycie plików oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz odwołać udzieloną nam zgodę poprzez wprowadzenie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies.

Nie wyrażam zgody Wyrażam zgodę