Na co zwrócić uwagę inwestując w kryptowaluty?

Ten artykuł nie jest poradą, w jakie kryptowaluty najlepiej inwestować czy jak duża powinna być alokacja twojego portfela. Chcemy jedynie przedstawić listę czynników, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie do kupna aktywów. Zanim zaczniesz inwestować w kryptowaluty, koniecznie zapoznaj się z tym tekstem. 

Czym jest strategia inwestycyjna?

Nie należy jednak zapominać, że nie ma idealnej strategii. Wszystkie niosą ze sobą zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyko straty. Wybór odpowiedniej strategii zawsze powinien być dostosowany indywidualnie. 

Jak inwestować w kryptowaluty? 

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym inwestorem, czy już ekspertem, wybranie odpowiedniej strategii inwestowania, może okazać się kluczem do twojego sukcesu. Tradycyjne aktywa takie jak nieruchomości, akcje, obligacje czy rynek walutowy rządzą się innymi prawami niż rynek kryptowalut. Inwestorzy tradycyjni mogą zastanawiać się, w jaki sposób włączyć kryptowaluty, takie jak bitcoin lub altcoiny do swojego portfela inwestycyjnego. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę różnych podstawowych zagadnień, które warto rozważyć podczas zarządzania inwestycjami w kryptowaluty.

11 wskazówek inwestowania w kryptowaluty

Wybierz odpowiedni portfel.

Do zarządzania aktywami kryptowalutowymi, bezpieczne przechowywanie jest na szczycie listy potrzeb użytkownika. Aby zachować bezpieczeństwo, istnieje kilka sposobów jej przechowywania. Waluty cyfrowe są przechowywane w gorącym lub zimnym portfelu. Gorące są określane jako cyfrowy wallet online, a zimne to portfel offline, zwykle przechowywany na dysku twardym. Eksperci twierdzą, że najlepiej jest przechowywać większość kryptowalut w zimnym portfelu, aby zapobiec atakom hakerów. Wygodnie jest jednak mieć niewielką część kryptowalut w gorącym portfelu, aby szybko przeprowadzać transakcje. Pomocną wskazówką jest trzymanie około 80% długoterminowych funduszy w zimnym portfelu. Gorący wallet może być używany do krótkoterminowych ruchów.

Priorytetowo traktuj płynność

Płynność jest ważna przy podejmowaniu decyzji, w co i jak inwestować na rynku kryptowalut. Płynność odnosi się do tego, jak łatwo aktywa mogą być zamienione na gotówkę przy zachowaniu wartości. Koncepcja płynności jest ważna, ponieważ może określić, czy handlowcy mogą wejść lub wyjść z transakcji po pożądanej wartości. Rynek kryptowalut zmienia się szybko, więc traderzy muszą być w stanie w każdym momencie otwierać i zamykać pozycje. Oznacza to, że musi istnieć zarówno podaż, jak i popyt na kryptowalutę. Uczestnicy rynku mogą kupować po najlepszej cenie, aby zapewnić sobie zysk, gdy zdecydują się na sprzedaż. Podczas sprawdzania płynności pomocne może być spojrzenie na wolumen obrotu, czyli ile kryptowalut zostało kupionych i sprzedanych w danym czasie, a także na ogólne zainteresowanie inwestorów danym aktywem. Można to sprawdzać na przykład na stronach takich jak coinmarketcap.com czy coingecko.com.

Wykorzystaj zmienność rynku

Kryptowaluty są znane z wielkich wzrostów, ale również spadków często w krótkim czasie. Ta zmienność może być dobrze wykorzystana przez traderów, którzy chcą zarabiać na tych wahaniach cen. Dla inwestorów długoterminowych zmienność kryptowalut może być powodem ogromnego stresu. Kryptowaluta jest stosunkowo nowym aktywem, jest wokół niej dużo spekulacji i szumu medialnego. To często prowadzi do jeszcze większej zmienności. Podczas gdy duże ruchy cenowe są zwykle postrzegane jako ryzyko, częste skoki (fluktuacje) ceny to normalność na rynku krypto, które może stać się okazją do osiągnięcia zysków. Podstawą jest jednak w tym przypadku to, żeby inwestor wiedział, kiedy wchodzić i wychodzić z rynku. Ważne jest również, aby śledzić wiadomości, aktualizacje blockchain i historyczne wykresy związane z transakcjami.

Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego inwestowania, powinieneś zainwestować w rynek kryptowalut jedynie taką kwotę, na której utratę możesz sobie pozwolić. Można ustalić z góry część dochodu, którą chcemy przeznaczyć na inwestycje co np. miesiąc. Wszystko oczywiście będzie zależało o wysokości majątku, umiejętności, doświadczenia i znajomości rynku. 

Sprawdzaj kto stoi z projektem

Jeżeli zainteresuje Cię jakiś projekt krypto zacznij od przeczytania jego whitepaper i obserwowania mediów społecznościowych, takich jak Twitter, Reddit, czy Discord itd. To da Ci ogólne pojęcie o tym, jak duże jest zainteresowanie projektem, jaki team i społeczność za nim stoją oraz jakie są plany rozwoju na przyszłość.

Często realizuj zyski

Eksperci twierdzą, że uczestnicy rynku kryptowalut powinni często realizować zyski. Inwestorzy kryptowalutowi stają przed dylematem, czy cena kryptowaluty nie wzrośnie, zaraz po zrealizowaniu zysków. Z tego powodu najlepiej jest mieć z góry określoną strategię. Sami określamy sobie progi cenowe, przy których wychodzimy, sprzedajemy kryptowalutę, niezależnie od sytuacji na rynku. Wiele osób po prostu kupuje i trzyma przez nieokreślony czas i jest wystawiona na próbę, kiedy pojawiają się wiadomości jak np. tweety celebrytów, które wpływają na gwałtowne ruch cenowe. Łatwo wtedy ulec emocjom i sprzedawać lub kupować w nieodpowiednim momencie narażając się na straty, dlatego w pierwszej kolejności ustal swoje cele inwestycyjne, a także określ swoje punkty wejścia i wyjścia dla transakcji kryptowalutowych.

Dywersyfikuj środki

Umieszczenie wszystkich środków w jednej kryptowalucie nie jest rozsądną strategią w świecie kryptowalut. Lepszą strategią minimalizującą ryzyko w inwestowaniu jest portfel kryptowalutowy z podziałem na różne monety i projekty, które wypuszczają swoje tokeny. Ważne jest to, aby zdywersyfikować różne aktywa cyfrowe związane z kryptowalutą i blockchainem, w tym NFT i projekty DeFi. W dywersyfikacji może też pomóc korzystanie z różnych giełd kryptowalutowych, ponieważ giełdy nie zawsze mają te same aktywa. Dywersyfikacja pozwala inwestorom kryptowalutowym alokować środki zarówno we względnie stabilnych, jak i spekulacyjnych aktywach.

Inwestuj w mocne projekty, kiedy wchodzą na rynek

Po przeprowadzeniu analizy DYOR możesz rozważyć dołączenie do swojego portfolio tokeny projektów wschodzących. Strategia polega na tym, że wybierasz silny projekt, kupujesz jego tokeny we wczesnej fazie rozwoju projektu i trzymasz je do czasu, aż ich wartość wzrośnie. Możesz zakupić kryptowaluty w preferencyjnych cenach podczas private sale lub ICO (Initial Coin Offering)

HODLowanie – popularny sposób inwestowania w kryptowaluty

HODL jest terminem szeroko używanym wśród traderów kryptowalutowych opisującym kupowanie i trzymanie kryptowalut z założeniem, że ich wartość wzrośnie i wygeneruje zysk w długim terminie. Nazwa ta ma swój początek w 2013 roku, kiedy BTC gwałtownie tracił na wartości. Jeden z użytkowników forum o bitcoinie o nicku GameKyuubi, będąc pod wpływem alkoholu, opublikował zabawny post z nagłówkiem, w którym był błąd w pisowni: „I AM HODLING”. Społeczność szybko zaadaptowała to hasło do kryptowalutowego żargonu i używa go do dziś. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to praktyka, którą stosuje się względem kryptowalut będących bardziej środkiem przechowywania wartości, a nie narzędziem szybkiej spekulacji.

To najlepsze rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą przechowywać swoje kryptowaluty długoterminowo. To jedna z najłatwiejszych strategii. Trzeba jednak trzymać swoje emocje na wodzy i nie ulegać często bardzo dużym wahaniom rynku. Jeśli jesteś w stanie wytrzymać ogromne spadki podczas bessy – wygrywasz. Ci, którzy zainwestowali w bitcoin na początku jego powstania, zarobili do dziś fortuny. Nie dziwi więc to, że pokusa i chęć zysków wśród inwestorów jest bardzo duża. Należy jednak pamiętać, że brak konsekwencji w stosowaniu swojej strategii oraz problemy projektów mogą prowadzić do strat. 

Uśrednianie kosztów

Ta strategia polega na przeznaczaniu przez inwestora określonych kwot kapitału na inwestycję w takich samych odstępach czasu (np. 1000 złotych miesięcznie). Podstawowym plusem tego podejścia jest to, że nie trzeba martwić się o krótkoterminową zmienność cen. Zasilenie portfela ma miejsce cyklicznie, niezależnie od zmian rynkowych. To strategia o charakterze długoterminowym. Aktywa o silnych podstawach mogą w długim okresie znacznie zwiększyć swoją wartość.

Inwestowanie ryczałtowe

Strategia ta jest przeciwieństwem uśredniania kosztów w dolarach. W tym przypadku inwestycja nie opiera się na regularnym dodawaniu niewielkiej sumy. To inwestowanie „wszystkiego” – całości pieniędzy, które w danym momencie chcesz przeznaczyć na inwestycje (np. premia, wygrana na loterii czy spadek). Należy wówczas jednak pamiętać o wspomnianej wyżej dywersyfikacji portfela.

Podsumowanie

Inwestorzy mają inne indywidualne cele. Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Najbardziej podstawowym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać przed dokonaniem inwestycji w kryptowaluty, jest to, dlaczego to robisz – by osiągnąć szybki zysk, alokować środki, czy chcesz z tego uczynić regularne źródło pasywnego dochodu? Istnieje wiele narzędzi i strategii inwestycyjnych, które mogą Ci pomóc w realizacji swoich celów. Zawsze pamiętaj o ryzyku z tym związanym i przemyślanym podejmowaniu decyzji.

Jeśli chcesz kupić lub sprzedać kryptowaluty skontaktuj się z nami. Eksperci z kantoru wymienbitcoina.pl odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania dotyczące wymiany kryptowalut. 

Wykorzystujemy pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z naszej strony i dostosowania prezentowanych treści do Twoich indywidualnych potrzeb. Akceptując komunikat zgadzasz się na użycie plików oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz odwołać udzieloną nam zgodę poprzez wprowadzenie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies.

Nie wyrażam zgody Wyrażam zgodę