Jakie jest ryzyko związane ze stablecoinami?
StablecoinyStablecoiny to aktywa, które przez to, w jaki sposób są zaprojektowanie, cechują się znacznie niższym ryzykiem wahań cenowych niż bitcoin czy inne altcoiny. Ich obecność na rynku kryptowalut jest niezbędna do bezpiecznego handlu. Czy jednak wszystkie stablecoiny są stabilne? Poniżej omówimy jakie ryzyko wiąże się z korzystaniem z nich.
Czy stablecoiny zabezpieczone off-chain są bezpieczne?
Na stablecoiny zabezpieczone walutami fiat, wpływa kondycja aktywów, z którymi są powiązane. Jeśli wartość np. dolara amerykańskiego spada, przekłada się to na wartość USDT i innych stablecoinów zabezpieczonych off-chain.
Zawsze istnieje również ryzyko związane z kontrahentem, jeśli chodzi o aktywa zabezpieczone off-chain. Jeśli rezerwy gotówkowe firmy nie istnieją, wartość stablecoina zacznie spadać. Użytkownicy powinni zwracać uwagę na raporty przejrzystości. Niektóre stablecoiny, takie jak TrueToken i Winklevoss Gemini Dollar, regularnie przygotowują je, aby zapewnić użytkowników, że posiadają aktywa, które wspierają ich tokeny.
Atak cenowy (atak manipulacji ceną) to kolejne ryzyko związane ze stablecoinami, często znane jako manipulacja na rynku wtórnym. Od czasu ataku na Tether w październiku 2018 r., analityk kryptowalutowy znany jako Steven śledził rozwój sytuacji na rynku i prognozował, że kolejne ataki na stablecoiny będą coraz częstsze.
Jakie są mocne i słabe strony stablecoinów wpieranych przez aktywa kryptowalutowe?
Te zdecentralizowane stablecoiny, wspierane przez aktywa kryptowalutowe polegają na emisji niewymagającej zaufania trzeciej strony, zwanej również emisją on-chain, w teorii powinny utrzymać swój peg 1:1 w stosunku do aktywów poprzez dodatkowe zabezpieczenia, zachęty i inne metody.
Jakie są zalety tych stablecoinów?
Brak udziału pośrednika, odporność na cenzurę i regulacje to fundamenty, które występują u wszystkich kryptowalut. Jak to wygląda w przypadku stablecoinów?
Nie wymagają udziału strony trzeciej
W przypadku stablecoinów zabezpieczonych wyłącznie aktywami kryptowalutowymi on-chain wyeliminowane jest ryzyko w postaci strony trzeciej – kontrahenta, który nie będzie miał wystarczających środków, aby zabezpieczyć cenę. Proces jest uruchamiany przez kod inteligentnego kontraktu, który jest weryfikowalny przez Etherscan.
Odporne na cenzurę i regulacje
Ze względu na zdecentralizowany charakter sposobu, w jaki stablecoiny są mintowane i zarządzane (poprzez DAO), stablecoiny zabezpieczone kryptowalutami są odporne na cenzurę i regulacje rządowe. Oznacza to, że nikt nie może nas powstrzymać przed korzystaniem z tychże stablecoinów. Rządom bardzo trudno jest zabronić używania tych stablecoinów.
Co sprawia, że stablecoiny wpierane przez aktywa kryptowalutowe stają się ryzykowne?
Handel kryptowalutami z natury jest ryzykowny. Jednak stablecoiny z założenia miały zapewniać pewno stabilność na rynku. Czy jest tak faktycznie? Poznaj ich minusy:
Trudności z utrzymaniem pegów i kompromisy pozwalające je przezwyciężyć
Pomimo tego, że stablecoiny zabezpieczone krypto są nadmiernie chronione w celu zarządzania zmiennością rynku. Nadal nie są one tak dobre w utrzymywaniu pegów cenowych, jak kryptowaluty zabezpieczone walutą fiat. Było to widoczne podczas krachu w marcu 2020 r., kiedy cena DAI wzrosła do 1,10 USD. Wówczas USDC spadło do 1,06 USD. W celu poprawy stabilności kursu niektóre protokoły, takie jak Maker, dodały dodatkowe mechanizmy, które pozwalają arbitrażystom na ciągłe zawieranie transakcji w celu utrzymania stabilizacji.
Nieefektywność kapitałowa
Efektywność kapitałowa w tym kontekście odnosi się do kwoty zabezpieczenia, która musi być zablokowane w celu wsparcia stablecoina. Te zabezpieczone kryptowalutami są najmniej efektywnym kapitałowo typem stablecoinów, ponieważ wymagają nadmiernego zabezpieczenia. Aby wymintować DAI o wartości 1 USD, trzeba mieć ETH o wartości około 2 USD (lub nawet więcej, jeśli chce się grać bezpiecznie, aby zabezpieczyć się przed likwidacją).
Czy można polegać na algorytmicznych stablecoinach?
Oszałamiający krach stablecoina UST i LUNA, jego siostrzanego tokena, sprawił, że wielu zadaje sobie pytanie, czy można zaufać algorytmicznym stablecoinom. Algorytmiczne stable, takie jak TerraUSD (UST), Magic Internet Money (MIM), Frax (FRAX) i Neutrino USD (USDN) są nazywane algorytmicznymi. To, co je wspiera, to algorytm on-chain, który ułatwia zmianę podaży i popytu między nimi (stablecoin) a inną kryptowalutą, która je wspiera.
Jakie są mocne strony algorytmicznych stablecoinów?
Algorytm może być trudnym do zrozumienia pojęciem. W przypadku kryptowalut algorytm odnosi się do kawałków kodu na blockchainie, zaimplementowanych w zestawie inteligentnych kontraktów. Na algorytmiczne stablecoiny zazwyczaj składają się dwa tokeny – stablecoin i inna kryptowaluta. Wsparte są one przez algorytm (lub inteligentny kontakt) regulujący relacje między nimi. Jakie są korzyści korzystania z tego rodzaju stablecoinów?
Brak konieczności udziału strony trzeciej
Podobnie jak stablecoiny zabezpieczone kryptowalutami, algorytmiczne stablecoiny nie wiążą się z ryzykiem osoby trzeciej – kontrahentem, który przetrzymuje środki. Mechanizm seigniorage jest zdefiniowany przez audytowany, otwarty kod inteligentnego kontraktu, który może być przeglądany przez wszystkich.
Wydajność kapitałowa
Ponieważ nie ma potrzeby blokowania żadnego zabezpieczenia, algorytmiczne stablecoiny są najbardziej efektywnymi kapitałowo spośród wszystkich trzech typów. Efektywność kapitałową można zobaczyć w działaniu, patrząc na historyczną TVL (Total Value Locked) firmy Terra. Na dzień 8 maja Terra posiadała drugą najwyższą wartość spośród wszystkich blockchainów. Plasowała się tuż za Ethereum w tabeli liderów blockchainów. Od początku 2021 roku jej TVL wzrosła 450-krotnie (z 53,16 mln dolarów do 23,96 mld dolarów). Dominacja Terra jednak gwałtownie się zakończyła w wyniku depegu UST 9 maja, kiedy wartość spadła do zera.
Czy zatem można uznać to faktycznie za korzyść? Przyjrzyjmy się teraz słabym stronom.
Słabe strony algorytmicznych stablecoinów
Stablecoiny oparte na algorytmach mają z natury słabą architekturę. Nie mają niezależnych aktywów w rezerwach, które wspierałyby ich wartość. Wykorzystują algorytmy, inżynierię finansową i bodźce rynkowe do próby ustalenia ceny stablecoina. To sprawia, że nie są w ogóle stabilne i zawsze są narażone na ryzyko depegu.
Niesprawdzone i obarczone wysokim ryzykiem
Wiele algorytmicznych stablecoinów nie przetrwało, np. Empty Set Dollar (ESD), stracił większość, jeśli nie całą swoją wartość (ESD jest obecnie notowany na poziomie <0,01 USD).
Najnowszym i największym upadkiem algorytmicznego stablecoina był UST. Dnia 9 maja wyprzedaż na rynkach zepchnęła jego cenę do 0,70 USD. Jak wspomniano powyżej, spadek kursu poniżej 1 USD spowodowałby, że arbitrażyści spaliliby 1 UST. Aby wydobyć LUNA o wartości 1 USD, zmniejszając podaż UST i podnosząc jego cenę z powrotem do 1 USD. Jednak udziałowcy Terry zaczęli tracić wiarę w to, że UST odzyska swój peg. Ilość seigniorage zaczęła ulegać hiperinflacji podaż LUNA. W ten sposób powstała przedstawiona poniżej pętla negatywnego sprzężenia zwrotnego.
Jest ona bardzo podobna do paniki bankowej, która może wystąpić w tradycyjnych instytucjach finansowych. W tym konkretnym przypadku depeg UST nazwano „spiralą śmierci”. Doprowadziło to do całkowitego załamania ekosystemu Terra, ponieważ cena UST spadła do poziomu <0,04 USD, a cena LUNA do mniej niż jednego centa (<0,01 USD).
Podobieństwa z pieniądzem fiat
Po upadku UST pojawiło się sporo krytyki wobec algorytmicznych stablecoinów i tego, czy są one w ogóle „stabilne”. Pewność i wiara, jakiej wymaga utrzymanie stablecoina w stosunku do dolara, spowodowały porównania algorytmicznych stablecoinów do walut fiat, które również nie mają żadnego oparcia w twardych aktywach. W przypadku UST Terraform Labs była analogiczna do amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Niestety, nie posiadała ona kapitału, który byłby potrzebny do utrzymania powiązania waluty opartej na wierze.
Podsumowanie
Stablecoiny są popularną opcją zarówno dla firm, jak i osób prywatnych prowadzących działalność ponad granicami. Korzystanie z nich jest niezbędne do bycia aktorem na rynku kryptowalut. Jak jednak widzimy z powyższego artykuły, ryzyko korzystania ze stablecoinów jest niewielkie dla niektórych typów i większe dla innych. To właśnie dlatego tak ważna jest dywersyfikacja naszych aktywów i ”wychodzenie” do różnych stabilnych coinów, a nie tylko do jednego.
Jeśli chciałbyś kupić stablecoiny obarczone niskim ryzykiem, zapraszamy Cię do jednego z punktów Wymienbitcoina.pl, gdzie w szybki i bezpieczny sposób wymienisz gotówkę na kryptowaluty.
Informacje zawarte w artykule nie stanowią porady inwestycyjnej.