Czym jest Dogecoin?
KryptowalutyDogecoin (DOGE) jest kryptowalutą stworzoną przez Jacksona Palmera, inżyniera z Adobe oraz Billy’ego Markusa, który wówczas pracował w IBM. Na początku DOGE był formą żartu z rynku kryptowalut, który w tamtym czasie zmagał się z kłopotami wizerunkowymi. Miało to miejsce po tym, jak zamknięto działający w Dark Web serwis SilkRoad. Handlowano tam anonimowo artykułami niezgodnymi z prawem, płacąc za nie bitcoinem. Wówczas wspomniani autorzy postanowił stworzyć swoją walutę, której nazwa nawiązuje do popularnego „pieseła” – mema, który zagościł w popkulturze na stałe, zdobywając ogromną sympatię i popularność. Jako ciekawostkę można podkreślić fakt, że motyw psa rasy Shiba-inu został również wykorzystany przez takie coiny jak Shiba Inu (SHIB) oraz Baby Doge Coin (BabyDoge). Nie należy ich mylić z Dogecoinem, który jako pierwszy był kryptowalutą nawiązująca do wspomnianego mema.
Dogecoin – powstanie kryptowaluty
DOGE wprowadzono na rynek 6 grudnia 2013 roku. Opierał się on na kodzie źródłowym Litecoina, który z kolei czerpał swoje rozwiązana z kodu Bitcoina. Choć na początku projekt miał satyryczny charakter, to bardzo szybko zgromadził on wokół siebie ogromną społeczność, która od razu wywindowała cenę coina trzykrotnie, by miesiąc później jeszcze przebić ten wynik. Niestety z czasem kurs zaczął spadać ze względu na brak pomysłów na dalsze prowadzenie projektu. Największy krach nastąpił 21 grudnia 2013 roku, gdy jego wartość spadła o ponad 80% przez wyprzedaż zdobytych monet. W styczniu 2014 roku wolumen handlowy DOGE przekraczał BTC, jak również wszystkie kryptowaluty razem wzięte. Siłą, która sprawiła, że waluta przetrwała, była oddana społeczność oraz fakt, że była ona używana jako środek płatniczy przez użytkowników takich portali jak Twitter oraz Reddit.
Techniczna strona Dogecoin
Cechą, która wyróżnia DOGE jest to, że jego podaż jest nielimitowana. Jest to znacznie rzadziej spotykane niż w przypadku większości kryptowalut, które są zwykle deflacyjne. Roczna stopa inflacji coina wynosi na ten moment 5% i będzie zmniejszać się z czasem. Nagroda za wydobycie bloku to (na czas pisania artykułu) 10 000 monet. Sieć Dogecoina przetwarza transakcje co ok. jedną minutę. Oparta jest ona Skrypt, czyli matematyczny dowód proof-of-work. Górnicy korzystają z kart graficznych jako koparek. Stworzenie układów FPGA i ASIC wykorzystujących Skrypt byłoby bardzo kosztowne, dlatego korzysta się z GPU, których wydajność również jest bardzo wysoka.
Kim jest Elon Musk i jaki ma wpływ na Dogecoina?
Elon Musk jest założycielem firmy Tesla oraz SpaceX. To wizjoner, który wcielił w życie wiele pomysłów. Miały one istotny wpływ na świat takich jak loty w kosmos czy też wprowadzenie swoich aut elektrycznych na rynek. Jego działalność jako przedsiębiorcy i filantropa jest bardzo rozległa. Poza dwoma wymienionymi najpopularniejszymi projektami Elona jest on również założycielem OpenAI. To organizacja non-profit zajmującej się badaniami nad sztuczną inteligencją, Neuralink rozwijającej neurotechnologię, The Boring Company kopiącej tunele, Solarcity produkującej panele fotowoltaiczne oraz Hyperloop – projektu nowoczesnej szybszej komunikacji miejskiej. Działał także X.com oraz PayPal. Jego konto na Twitterze (obecnie X) obserwuje w tym momencie ponad 100 milionów followersów. Musk ma ogromny autorytet ze względu na swoje nietuzinkowe osiągnięcia.
Zaskarbił sobie sympatię ogromnej społeczności, która traktuje jego wypowiedzi dotyczące rynku cyfrowych aktywów jako wskazówkę. Wpisy założyciela Tesli mają wpływ na wahania ceny np. bitcoina. Warto przytoczyć sytuację, gdy w 2021 roku Elon wspomniał, że Tesla będzie przyjmować płatności za auta w BTC, co błyskawicznie wywindowało cenę BTC. W późniejszym czasie zrezygnował z tej formy rozliczenia, co z kolei sprawiło, że cena BTC znacząco spadła. Rynek kryptowalut jest trudny do spekulacji ze względu na jego wielkość i ilość czynników, które na niego oddziałują. Sugestie, ze strony autorytetów potrafią wpływać w znacznym stopniu na zmiany cen, ponieważ są jasną wskazówką, w którą stronę ich zdaniem trend może zacząć podążać. Inwestorzy potrafią błyskawicznie zareagować na nową informację.
Musk to prawdziwy fan Dogecoina
Elon Musk jest fanem Dogecoina. Niejednokrotnie podkreślał on swoją sympatię do niego, pisząc posty na Twitterze. Jest to jego ulubiona kryptowaluta. W jego spółkach takich, jak Tesla, SpaceX czy The Boring Company można płacić w DOGE. Gdy tą informację ogłoszono, kurs waluty wzrósł o 20%. Zdaniem Muska, DOGE ma większy potencjał pod względem transakcyjnym od bitcoina. Wynika to z faktu, że w sieci Dogecoina transakcje realizowane są co minutę. Dla BTC jest to 10 minut.
Dnia 9 maja 2021 firma ogłosiła inicjatywę misji kosmicznej o nazwie DOGE-1. To pierwsza w historii komercyjna wyprawa pozaziemskiej finansowanej kryptowalutą. Za przedsięwzięcie odpowiadała firma Geometric Energy Corporation wraz z Elonem Muskiem, który potwierdził na swoim Twitterze, że obiekt o masie 40 kg został wystrzelony jako ładunek dodatkowy na szczycie rakiety falcon 9 w pierwszym kwartale 2022 roku. Pełna nazwa przedsięwzięcia to “DOGE-1 Mission to the Moon”, która jest satyrycznym nawiązaniem do ceny.
Inicjatywy Dogecoina
Dogecoin był wielokrotnie wykorzystywany do wspierania różnych inicjatyw. Dnia 19 stycznia 2014 roku ufundowano jamajskiej reprezentacji bobslejowej możliwość wyjechania na Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Uzbierano wówczas równowartość 35 tysięcy dolarów. W marcu 2014 roku pieseł został sponsorem Josha Wise – zawodowego kierowcy Nascar, którego auto zostało oklejone wizerunkiem psa z memów.
Jaki portfel do Doge?
Dogecoin pomimo żartobliwego charakteru kryptowaluty, bardzo solidnie podszedł do tematu walletów, na których można go przechowywać.
Podsumowując – wady i zalety Dogecoin
Dogecoin był formą żartu, jednak jego popularność eksplodowała, dając kryptowalucie jedną z najwyższych kapitalizacji na rynku cyfrowych walut. Coin aktywnie wspiera oddana społeczność. Jego ogromną zaletę stanowi możliwość dokonywania szybkich płatności z niewielkimi opłatami oraz kompatybilność z wieloma portfelami. Niestety autorzy nie mają sprecyzowanych planów na przyszłość, co sprawia, że inwestorzy długoterminowi mogą mieć wątpliwości co do posiadania tej kryptowaluty w swoim portfolio. Potencjał rozwojowy jest ogromny, większość projektów marzy o tak ogromnej popularności. Czy autorzy postanowią go odpowiednio zagospodarować, sprawiając, że notowania wystrzelą do góry? Czas pokaże.
Jeśli chciałbyś kupić Dogecoin za gotówkę, zapraszamy Cię do punktów stacjonarnych Wymienbitcoina.pl. Listę naszych placówek znajdziesz tutaj.
Informacje zawarte w artykule nie stanowią porady inwestycyjnej.