Czym jest BNB? Czy warto w nie inwestować? 

czym-jest-bnb

Binance Coin (BNB) jest kryptowalutą, która początkowo miała być tokenem użytkowym giełdy Binance. Działa na blockchainie Binance Smart Chain (BSC). Zdobyła ogromną popularność, częściowo inspirując się rozwiązaniami, jakie można znaleźć w Ethereum. Obecnie kryptowaluta zdobywa szczyty rankingów serwisów, takich jak CoinGecko, gdzie wraz z największymi graczami na rynku usytuowała się jako cyfrowa waluta z jedną z największych kapitalizacji rynkowych. Czym dokładnie jest BNB? Jakie są jej wady i zalety? Dowiedz się z artykułu!

Historia Binance Coin- jedna waluta w trzech standardach 

BNB miało swoje ICO (Initial Coin Offering) 26 czerwca do 3 lipca 2017 roku, 11 dni przed uruchomieniem giełdy Binance. Jej początkowa podaż wynosiła 200 milionów monet, oparta była o blockchain Ethereum (ERC-20). W trakcie ICO sprzedano 100 milionów sztuk BNB po 15 centów. Wówczas Binance zebrał 15 milionów dolarów w bitcoinie i Ethereum. 

Zebrana kwota została w 35% przeznaczona na modernizację Binance i systemu wymiany, 50% zostało wykorzystane na marketing, edukację nowych inwestorów oraz branding, a pozostałe 15% zostało odłożone jako rezerwa. 

Z czasem jednak Binance Coin oparty o standard ERC-20 zostały zmienione na standard BNB BEP-2 (natywną monetę Binance Chain) w stosunku 1:1. Premiera mainnetu BEP-2 była wówczas zapowiedziana na 18 kwietnia 2019 roku. We wrześniu 2020 roku, Binance uruchomiło Binance Smart Chain (BSC), działał on równolegle z Binance Chain. Choć może to wydawać się skomplikowane, to w praktyce oznacza, że mamy obecnie BNB występujące w trzech różnych standardach: 

Do czego służy Binance Coin? Poznaj jego zastosowania

Powodem zdobycia tak wielkiej popularności BNB jest ogromna baza użytkowników giełdy Binance oraz ilość zastosowań, jakie ma ta kryptowaluta. Dzięki niej pokryjesz opłaty transakcyjne na Binance oraz Binance DEX (zdecentralizowanej wersji giełdy Binance), jak również opłaty transakcyjne na Binance Chain oraz BSC. Jest tokenem użytkowym w ekosystemie Binance Smart Chain. Ma swoje wykorzystanie w grach oraz dApps (zdecentralizowanych aplikacjach), bierze udział w sprzedaży tokenów na Binance Launchpad oraz dostarcza płynność na Finance Liquid Swap (rozwiązanie polegające na dostarczaniu płynności, aby inni mogli korzystać z szybszej wymiany kryptowalut). To nie wszystko, BNB znalazło swoje zastosowanie także działaniach charytatywnych, jest wykorzystywane w Binance Charity. Dodatkowo jego zakres zastosowań poszerza możliwość wykorzystywania w scentralizowanym świecie. Za BNB kupisz np. wycieczkę oraz zrobisz zakupy w sklepach stacjonarnych i online obsługujących karty Binance Card. 

Mechanizm palenia tokenów Binance Coin

Oprócz szerokich możliwości wykorzystania kryptowaluty, na jej wartość wpływa także burning, czyli spalanie części tokenów. Z podstawowych praw ekonomii wiemy, że (co do zasady) zmniejszenie podaży wpłynie dodatnio na cenę. BNB ma mechanizm o nazwie Auto-Burn, czyli automatyczne spalanie części BNB. Działa on na podstawie takich zmiennych jak cena oraz ilość bloków wygenerowanych kwartalnie w Binance Smart Chain. Czy to oznacza, że kryptowlauta, którą zakupiłeś, zostanie utracona? Oczywiście, że nie – spalone tokeny zostaną Ci automatycznie zwrócone w ramach programu BNB Pioneer Burn. Binance planuje palenie swojej kryptowaluty do momentu spalenia 100 milionów BNB lub też połowy początkowej pierwotnej podaży. 

Poznaj techniczną stronę BNB

Z technicznej perspektywy łańcuch BNB składa się z BNB Beacon Chain i BNB Smart Chain. Beacon koncentruje się na zarządzaniu BNB Chain pozwalającym posiadaczom kryptowaluty głosować. Drugi z wymienionych jest warstwą konsensusu kompatybilną z Ethereum Virtual Machine (EVM).

Jak mogę kupić Binance Coin? Gdzie je przechowywać?

BNB zakupisz w punktach stacjonarnych na stronie wymienbitcoina.pl. Szczegóły dotyczące prowizji znajdziesz tutaj.

Binance Coin zakupisz także bezpośrednio na giełdzie. Pamiętaj jednak, że trzeba się tam zarejestrować, co wymaga przejścia przez procedurę KYC (Know Your Customer). Oznacza, to szereg czynności, jakie musisz wykonać w celu weryfikacji Twojej tożsamości. Może ona obejmować wysłanie zdjęcia twarzy, dowodu tożsamości oraz kartka papieru z zapisanym unikalnym kodem lub datą. 

Binance Coin można przechowywać bezpośrednio na giełdzie Binance, portfelu desktopowym, mobilnym oraz na portfelach sprzętowych Trezor X jak rónież Ledger Nano X.

Podsumowując – paliwo dla działania kompletnego ekosystemu

Zasadniczą zaletą kryptowaluty Binance Coin jest fakt, że jej wartość w dużej mierze zależy od rozwoju Binance jako ekosystemu. Ostatnie lata pokazały jak BNB przetrwało próbę czasu, osiągając stabilną wartość i jedną z największych kapitalizacji rynkowych. Ważną rolę odgrywa tu również proces spalania tokenów, który także wpływa pozytywnie na utrzymanie kursu. Należy pochwalić Binance Coin za solidne fundamenty, konsekwentnie realizowany plan rozwoju oraz poszerzające się użyteczności. Pamiętaj, że nie udzielamy porad inwestycyjnych. To, czy zdecydujesz się na dołączenie tego coina do swojego portfolio zależy wyłącznie od Ciebie. 

Wykorzystujemy pliki cookies w celu ułatwienia korzystania z naszej strony i dostosowania prezentowanych treści do Twoich indywidualnych potrzeb. Akceptując komunikat zgadzasz się na użycie plików oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Możesz odwołać udzieloną nam zgodę poprzez wprowadzenie zmian w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies.

Nie wyrażam zgody Wyrażam zgodę