Czym jest Cardano? Czy warto zainteresować się tą kryptowalutą?
КриптовалютиCardano jest kompleksową platformą zbudowaną na technologii blockchain. Wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) o nazwie Ouroboros do zabezpieczenia sieci i zarządzania procesem tworzenia bloków. Sieć posiada natywny token o nazwie ADA. W planach Cardano jest rozwój funkcjonalności takich jak zdecentralizowane aplikacje, smart kontrakty czy sieć blockchain obsługująca więcej niż jedną kryptowalutę. Czym wyróżnia się Cardano, jaka jest jego historia? Dowiedź się z artykułu.
Jak rozwijało się Cardano i kim są jego twórcy?
Charles Hoskinson jest byłym CEO Ethereum, który po sporze z Vitalikiem Buterinem o sposób finansowania projektu, opuścił firmę. Nie przewidywał jeszcze wtedy, że kolejny założony przez niego projekt – Cardano, znajdzie się kiedyś w pierwszej dziesiątce CoinMarketCap, ze stabilną pozycją jednej z największych kryptowalut Proof-of-Stake (PoS). Hoskinson wraz ze swoim partnerem biznesowym, Jeremym Woodem (który również wcześniej pracował dla Ethereum) oraz dedykowanym zespołem z IOHK (obecnie IOG), rozpoczął prace nad budową platformy w 2015 roku.
Założyciele Cardano – Hoskinson i Wood, mogli wykorzystać swoją wiedzę zdobytą podczas pracy nad Ethereum. Tworząc nową platformę, służącą do budowania dApps i tworzenia inteligentnych kontraktów, starali się uniknąć tych błędów, które występowały w Ethereum. Ich celem było rozwiązanie problemów związanych z blockchainem, które napotkali w innych projektach. Doświadczenie zdobyte przy poprzednim projekcie pozwoliło im spojrzeć na projekt z odpowiedniej perspektywy. Stąd wzięły się zasady projektowania, takie jak skalowalność czy interoperacyjność dające przewagę nad innymi kryptowalutami, które zmagają się z problemami w tych obszarach.
Dnia 29 września 2017 roku sieć Cardano została oficjalnie uruchomiona. Jest to jeden z najbardziej ambitnych i szeroko zakrojonych projektów opartych o decentralizację. Kod źródłowy tego blockchaina trzeciej generacji został napisany całkowicie od podstaw, a uruchomienie sieci Cardano poprzedziły prawie dwa lata prac i badań mających na celu rozwiązanie problemów blockchain drugiej generacji (takich jak Ethereum i jego stale rosnące opłaty za gaz). Deweloperzy z IOHK przyjrzeli się ponad 1000 kryptowalutom i zainspirowali się ich najlepszymi rozwiązaniami, by połączyć je w całość – tak powstało Cardano. Zespół rozwoju projektu jest bardzo imponujący, silny i rozbudowany, a jego cele są precyzyjnie określone, co stanowi o solidnych fundamentach.
Fazy rozwoju Cardano
Cardano jest nazwany po włoskim renesansowym matematyku – Gerolamo Cardano, a jego rodzima waluta ADA jest nazwana po Adzie Lovelace – dziewiętnastowiecznej matematyczce, czasami określanej jako pierwsza programistka.
Cardano jest wspierane przez trzy podmioty: Input Output Global – IOG (dawniej IOHK), The Cardano Foundation oraz Emurgo. IOG to firma badawczo-rozwojowa w branży blockchain założona przez Charlesa Hoskinsona i Jeremy’ego Wooda. The Cardano Foundation to organizacja non-profit skupiająca się na rozwoju rdzenia i ekosystemu dla Cardano. Emurgo to japońska firma venture capital, zajmującą się technologią blockchain, dostarczającą rozwiązania dla deweloperów, firm i rządu.
Pełny start Cardano będzie składał się z pięciu faz:
Era Byron nadeszła we wrześniu 2017 roku wraz z uruchomieniem mainnet blockchaina Cardano. Podczas tej fazy łańcuch działał jako sieć federacyjna, która obsługiwała tylko transakcje ADA. Kolejna faza, Shelley – wystartowała w lipcu 2020 roku, wprowadzając proponowany przez Cardano protokół Proof-of-Stake o nazwie Ouroboros Proas. Obecnie jest w trakcie wdrażania trzeciej fazy – Goguen, która doda wsparcie dla inteligentnych kontraktów i emisji natywnych tokenów. Zespoły rozwojowe Cardano, IOG i Emurgo badają i budują pozostałe fazy sieci – Basho i Voltaire równolegle z Goguen.
Czym jest ADA?
ADA to kryptowaluta o wysokiej kapitalizacji rynkowej i dużej, ograniczonej podaży 45 miliardów jednostek. Cardano jest siecią opartą na algorytmie konsensusu Proof-of-Stake. To oznacza, że nie ma w niej górnictwa, a za zatwierdzanie transakcji i dodawanie nowych bloków transakcyjnych odpowiadają SPO (Stake Pool Operators), którzy posiadają odpowiednią ilość środków zabezpieczających sieć.
Proof-of-Stake vs. Proof-of-Work
Obecnie istnieją dwa główne mechanizmy konsensusu, które blockchainy wykorzystują do weryfikacji transakcji. Dowód pracy (PoW), który jest używany przez np. Bitcoin, wymaga od użytkowników (górników) rozwiązywania złożonych obliczeń matematycznych, zanim blok zostanie dodany do blockchaina. Określa się to również wydobywaniem kryptowalut. Proof-of-Stake, drugi wiodący mechanizm konsensusu, jest bardziej energooszczędny. Zamiast miningu wielu losowych walidatorów, potwierdza, że transakcja jest dokładna, zanim zostanie dodana do łańcucha bloków.
Jak działają pule stakingowe Cardano?
Cardano wykorzystuje mechanizm konsensusu PoS, w którym użytkownicy „stawiają” monety, aby uzyskać możliwość zostania walidatorem. Użytkownicy mogą uczestniczyć w procesie stakingu i walidacji na dwa sposoby. Możesz zostać właścicielem puli stawek lub operatorem puli stawek. Pule stawek to zaufane węzły serwera, które wykonują pracę związaną z walidacją transakcji.
Właściciel puli stawek to osoba, która oddelegowała ADA do puli. Można stworzyć własną pulę stawek i zachować ją jako prywatną lub pozwolić innym dołączyć do niej. Można również stać się właścicielem puli poprzez zastawienie swojego ADA do innej puli.
Operator puli jest zaufaną osobą, której zadaniem jest utrzymywanie jej poprzez wynajmowanie serwerów, monitorowanie węzła, posiadanie klucza puli i inne zadania administracyjne.
Czy warto zainteresować się Cardano?
Istnieje wiele powodów, dla których warto się bliżej przyjrzeć Cardano. Tempo rozwoju projektu i osiąganie kolejnych kroków przez zespół jest godne podziwu.
1. Cardano zapewnia praktyczne zastosowania
Jest to jeden z blockchainów, z których korzystają zarówno rządy, jak i duże przedsiębiorstwa.
Jak wspomniano wcześniej, Cardano ma na celu poprawę funkcjonalności inteligentnych kontraktów dostarczanych na platformie Ethereum. Umożliwia użytkownikom tworzenie inteligentnych kontraktów, które nie wymagają zawierania umów z osobami trzecimi. Mają na celu uczynienie dApps tak stabilnymi i bezpiecznymi, jak to tylko możliwe.
Jeśli chodzi o zastosowania, platforma już pomaga jednej z najważniejszych organizacji na świecie – Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Znaczna część produktów sprzedawanych obecnie w sieci jest podrobiona. Cardano blockchain ma rozwiązanie tego problemu, ponieważ może łatwo zatwierdzić i uwierzytelnić źródło wszystkich produktów farmaceutycznych, zapewniając tym samym bezpieczeństwo ludziom na całym świecie.
Innym ważnym zastosowaniem tej platformy jest zabezpieczenie wszystkich certyfikatów akademickich. Deweloperzy zaprojektowali Atala PRISM, a także system identyfikacyjny i uwierzytelniający, który zapewnia odporny na manipulacje ekosystem do przechowywania tych certyfikatów i innych danych, w tym dokumentacji zdrowotnej, rejestrów cywilnych i referencji zawodowych.
2. Cardano nieustannie się rozwija
Od momentu powstania w 2017 roku, ta kryptowaluta skrupulatnie realizuje swoje cele i założenia z roadmapy. Wielu użytkowników uważa ją za rozwiązanie problemów, z którymi borykały się zarówno Bitcoin, jak i Ethereum.
Kwestia szybkości transakcji i opłat pobieranych w sieci zablokowała masową akceptację kryptowalut na świecie. Przykładowo bitcoin, może potwierdzić lub przetworzyć tylko około 3-7 transakcji na sekundę, podczas gdy Ethereum około 20 transakcji. Cardano ze swoim algorytmem Ouroboros może poradzić sobie z przetwarzaniem ponad 1000 transakcji na sekundę (jest to zależne od warunków sieci).
Bitcoin korzysta z protokołu Proof-of-Work, który zużywa dużo energii na potwierdzenie bloków, czyniąc transakcje powolnymi i drogimi. Minimalna ilość energii, której wymaga Cardano, czyni go bardziej wydajnym.
3. Cardano ma za sobą solidny zespół
Charles Hoskinson – współtwórca Ethereum, wraz i innymi zarządza rozwojem platformy. Pozostali członkowie Cardano to zespół 24 wykwalifikowanych specjalistów rozmieszczonych w 15 krajach i na 4 kontynentach. Wśród czołowych członków fundacji non-profit są Nathan Kaiser – przewodniczący, Manmeet Singh – wiceprzewodniczący i inni członkowie rady, w tym Tamara Haasen, Nicolas Arqueros, Domino Burki i inni. Zespół konsekwentnie dąży do rozwoju i skalowania platformy.
Podsumowanie
Waluty cyfrowe ulegają dużym fluktuacjom cen oznaczającym dużą zmienność w czasie. Cardano, ze swoimi praktycznymi zastosowaniami, wciąż zyskuje na znaczeniu. Dzięki temu jego wartość wzrosła w czasie. Podczas gdy Bitcoin działa jako magazyn wartości, Ethereum przyniosło rozwój dApps i inteligentnych kontraktów. Te dwie kryptowaluty miały konkretne praktyczne zastosowania, które zaoferowały światu. Podobnie jest w przypadku Cardano. Sieć wykorzystuje dwuwarstwową architekturę, gdzie pierwsza warstwa wykonuje transakcje, a druga inteligentne kontrakty. Takie działanie w połączeniu z algorytmem Ouroboros pozwala sieci błyskawicznie przetwarzać transakcje i utrzymać niski koszt przetwarzania. Te cechy sprawiają, że sieć ta jest tak atrakcyjna, nadaje się do masowego użytku i jest ciekawa od strony technologicznej oraz finansowej.
Jeśli interesujesz się kryptowalutą Cardano (ADA), zapraszamy do jednego z punktów Wymienbitcoina.pl. Nasi specjaliści przeprowadzą Cię przez proces kupna lub sprzedaży.
Informacje zawarte w artykule nie stanowią porady inwestycyjnej.