Co to jest Ethereum? Czy jest to dobra inwestycja?
блокчейнEthereum to najbardziej znany altcoin, który dla wielu inwestorów i entuzjastów jest czymś więcej niż tylko kolejną kryptowalutą. Cechą wyróżniającą ETH – w przeciwieństwie do bitcoina i innych cyfrowych aktywów, jest jego użyteczność. Ethereum działa jako platforma softwarowa zasilana przez technologię blockchain, która pozwala programistom tworzyć nowe narzędzia, aplikacje i NFT.
Ethereum ma wiele zastosowań w świecie technologii, zwłaszcza w grach, muzyce, rozrywce i zdecentralizowanych finansach (DeFi), dzięki czemu jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej używanych blockchainów. Może być wykorzystywane przez wszystkich do tworzenia dowolnej zabezpieczonej blockchain technologii cyfrowej. ETH przeznaczone jest do użytku w sieci blockchain, który może być również używany jako metoda zapłaty za pracę wykonaną na blockchainie.
Założyciele Ethereum byli jednymi z pierwszych, którzy chcieli wykorzystać pełen potencjał technologii blockchain. Poza umożliwieniem bezpiecznej wirtualnej metody płatności stworzyli platformę programistyczną, która może być wykorzystywana przez developerów do tworzenia różnorodnych projektów.
Jak działa Ethereum?
Ten blockchain został zaprojektowany tak, aby był skalowalny, programowalny, bezpieczny. Jest wybierany przez deweloperów i przedsiębiorstwa, które tworzą na jego podstawie technologie zmieniające sposób działania wielu branż oraz sposób, w jaki prowadzimy nasze codzienne życie.
Obsługuje on natywnie inteligentne kontrakty, podstawowe narzędzie stojące za zdecentralizowanymi aplikacjami. Wiele zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi) i innych wykorzystuje inteligentne kontrakty w połączeniu z technologią blockchain.
Co to jest smart kontrakt?
Smart kontrakty ( lub inaczej – inteligentne umowy) są w rzeczywistości kodem, który reaguje na z góry określone warunki. Za ich twórcę uznaje się słynnego informatyka Nicka Szabo, który stworzył je w latach 90. Porównał je do sposobu działania automatu z napojami lub słodyczami. Po wrzuceniu przez użytkownika monety i wybraniu np. ulubionego batonika automat reaguje i dostarcza mu wybrany przedmiot.
Stosując logikę automatu w sferze cyfrowej, deweloperzy określają działania, które mają być wykonane, gdy zostaną spełnione zdefiniowane warunki, np. użytkownik wyśle określoną ilość kryptowaluty ETH do kontraktu. Inteligentna umowa to zatem samorealizujący się kontrakt, w którym warunki między kupującym a sprzedającym są bezpośrednio zapisane w liniach kodu. Ten kod i zawarte w nim warunki umowy istnieją w rozproszonej, zdecentralizowanej sieci blockchain.
Inteligentne kontrakty pozwalają na zawieranie zaufanych transakcji i umów pomiędzy rozproszonymi, anonimowymi stronami bez potrzeby istnienia centralnego organu, systemu prawnego lub zewnętrznego mechanizmu egzekwowania prawa.
Technologia blockchain
Ethereum podobnie jak inne kryptowaluty, opiera się na technologii blockchain. Informacje, które są zawarte w każdym istniejącym bloku, dodaje się automatycznie do każdego nowego bloku z nowymi danymi. Innymi słowy, w całej sieci rozprowadza się identyczna kopia blockchaina, a węzły walidują transakcje. W blockchain nie można wprowadzać zmian. Dzięki temu cechuje go wysoki stopień bezpieczeństwa.
Protokół proof-of-work
Proof-of-work to algorytm konsensusu używany do walidowania transakcji i dodawania nowego blok do blockchaina.
Takie działanie nazywa się górnictwem. Jak to działa? Górnicy rywalizują między sobą w rozwiązywaniu skomplikowanych zadań matematycznych. Pierwszy górnik, który rozwiąże zadanie przy pomocy koparki, wydobywa blok i otrzymuje nagrodę w ETH. Dodanie bloku nie jest jednak tanie. Proof-of-work wymaga, aby górnik (czyli ten, który tworzy blok) wykorzystał własne zasoby, aby w zamian dostać nagrodę. Tym zasobem jest moc obliczeniowa, którą wykorzystuje się do haszowania danych bloku do momentu znalezienia rozwiązania zagadki. Na blockchainie otwiera się nowy blok, informacje z poprzedniego bloku są szyfrowane i umieszczane w nim wraz z danymi. Wówczas proces wydobywania rozpoczyna się od nowa.
Ethereum – protokół proof-of-stake
Proof-of-stake (PoS) to mechanizm konsensusu, którego Ethereum zaczęło używać po The Merge, który miał miejsce 15 września 2022 r.
W protokole konsensusu Proof of Stake właściciele ETH stakują określoną ilość swojego Ethereum – górnicy są zastępowani walidatorami. W tym przypadku kryptowaluta nie jest wydobywana poprzez rozwiązywanie trudnych zadań matematycznych. Tutaj użytkowników wybiera się losowo – jeśli są wybrani, muszą zaproponować (lub „wykuć”) blok. Jeśli blok jest ważny, otrzymają nagrodę składającą się z opłat za transakcje w bloku. Protokół wybiera ich na podstawie kilku czynników. Uczestnicy muszą zablokować stawkę, która jest z góry określoną kwotą rodzimej waluty blockchaina.
Proof-of-stake, zyskuje wielu zwolenników dlatego, że pozostawia mniejszy ślad węglowy. W PoS nie ma potrzeby stosowania farm górniczych o dużej mocy, zużywana energia elektryczna to niewielka część tej zużywanej w PoW.
Czy warto inwestować w ETH?
Od czasu uruchomienia Ethereum, jego kryptowaluta wzrosła do rangi drugiej co do wielkości pod względem wartości rynkowej. Wyprzedza go jedynie bitcoin.
Rodzimy token Ethereum – ETH znacznie zyskał na wartości od momentu wprowadzenia go na rynek w 2015 roku przez Vitalika Buterina. Zwiększył swoją cenę z 0,311 USD w momencie premiery do około 4 800 USD w swojej najwyższej wartości pod koniec 2021 roku.
Co wpływa na cenę Ethereum?
Ethereum zyskało swoją reputację jako pierwszy blockchain wykorzystujący inteligentne kontrakty, które są w zasadzie zakodowanymi instrukcjami na blockchainie, realizującymi transakcje finansowe za pomocą algorytmów.
Teraz nowe alternatywy Ethereum z podobnymi możliwościami trafiają na rynek i zmieniają popyt na ETH zarówno w korzystny, jak i niekorzystny sposób. Oto kilka zmiennych, które wpływają na cenę Ethereum.
Duży ruch i wykorzystanie
Inteligentne kontrakty umożliwiły artystom i twórcom mintowanie (tworzenie) i sprzedaż cyfrowych dzieł sztuki znanych obecnie jako tokeny niepodzielne (NFT). Było to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo dla Ethereum, ponieważ doprowadziło bardzo dużego wykorzystania sieci i zmniejszenia jego przepustowości. Niektórzy nazywają „wąskim gardłem” na blockchainie. Można to porównać do przepustowości parkingu w centrum handlowym podczas Back Friday – tylko w wersji cyfrowej.
Przy tak wielu użytkownikach, coraz droższe i powolniejsze staje się dokonywanie transakcji na ETH. Zespół stojący za rozwojem Ethereum opracowuje nowe aktualizacje swojej infrastruktury, ale budowa technologii trwa już kilka lat.
Dla inwestorów większa popularność sieci Ethereum oznacza większe wsparcie dla wartości inwestycji. Dlatego konkurencyjne sieci – Solana, Cardano, BSC itd., na które przenoszą się użytkownicy, z czasem mogą wpływać na cenę ETH.
Korzyści z bycia pierwszym na rynku dla Ethereum
Pomimo pojawienia się konkurencji, czyli nowszych i bardziej przyjaznych dla środowiska blockchainów, eksperci podkreślają to, że Ethereum było pierwsze na rynku. To może przełożyć się na długoterminowy sukces. Wynika to z faktu, iż wokół ETH zbudowano ogromne community. Zaangażowanie w rozwój projektu oraz wiara we wzrost wartości w czasie sprawia, że na Ethereum jest wysoki popyt.
Nowe blockchainy, takie jak Solana i Cardano, zapewniają podobną funkcjonalność do Ethereum i mają własne natywne kryptowaluty. Mimo to eksperci twierdzą, że ETH ma wielką szansę, aby rozwijać się dzięki swojej społecznością i deweloperom i sprostać konkurencji.
Konkurencja ze strony Web3
Jeśli NFT weszły do naszej codzienności w 2021 roku, to rozmowy o Web3 zdominowały rok 2022 roku. Internet 3.0 odnosi się do otwartej wersji internetu zbudowanej na technologii blockchain. Transakcje finansowe są w niej w pełni transparentne i dają właścicielom całkowitą kontrolę nad swoimi środkami, dzięki zabezpieczeniom takim jak klucze prywatne.
Firmy takie jak Ethereum oraz podobne blockchainy jak Solana, Cardano i Tezos pracują nad rozwojem infrastruktury, na której można zbudować przyszły Web3. Inwestorzy postrzegają te nowe rozwiązania jako podobne do boomu Internetu. Wtedy Google, Facebook i Apple po raz pierwszy pojawiały się w świadomości publicznej i zaznaczyły swoją pozycję na rynku.
Jaka będzie przyszłość Ethereum?
Pomimo konkurencji Ethereum, a także innych czynników przyczyniających się do jego ciągłej zmienności ceny, nastawianie do tej kryptowaluty jest optymistyczne. Ethereum skupia się na wydajności i innowacjach na przyszłość. W środowisku krypto przeważają opinie, ten oryginalny blockchain oparty na smart kontraktach przejdzie próbę czasu. Z drugiej strony jednak wiele zależy od regulacji kryptowalut wprowadzanych przez rządy oraz ogólnej sytuacji geopolitycznej na świecie. My nie udzielamy porad inwestycyjnych. Ważna jest przemyślana strategia inwestycyjna oraz śledzenie najnowszych wiadomości, aby uchronić się przed stratą środków.
Jeśli chcesz kupić lub sprzedać ETH zapraszamy do naszych kantorów sieci Мережу обмінних пунктів Wymienbitcoina.pl створюють професіонали в галузі криптовалют..