Kryptowaluty – czym są, jak działają i jak w nie inwestować?
ІнвестуванняW dzisiejszych czasach kryptowaluty stały się światowym fenomenem, który na początku traktowany był jako innowacja, dziś jest stałym elementem cyfrowej rzeczywistości. Są przedstawiane jako przyszłość pieniądza. Podczas gdy dla jednych jest to rozwiązanie o nieograniczonym potencjale, inni mogą mieć do nich mniej ufne podejście.
Do tej pory, kryptowaluty (jeszcze) nie zakorzeniły się w świadomości szeroko pojętego rynku tak mocno, jak np. klasyczne akcje, pomimo tego jest wiele instytucji finansowych, które włączają je do swojego portfolio, ale coraz więcej firm i instytucji finansowych zaczyna w nie inwestować.
W tym artykule wnikliwie przedstawimy, czym są kryptowaluty i zastanowimy się, czy warto w nie inwestować. Omówimy najważniejsze ryzyka, o których powinien wiedzieć każda osoba zainteresowana tym rynkiem, by bardziej świadomie podejmować decyzje inwestycyjne.
Czy warto inwestować w kryptowaluty?
Pierwsze pytanie, jakie zadaje sobie każdy, kto zetknie się kryptowalutami po raz pierwszy, to czy warto w nie zainwestować. Obietnica dużych i szybkich zysków przyciąga rzesze zainteresowanych. Zastanówmy się jednak czy zawsze powinniśmy patrzeć na rynek tak optymistycznie?
Czym jest kryptowaluta?
Aby ją lepiej zrozumieć, należy najpierw zrozumieć trzy terminy – blockchain, decentralizację i kryptografię.
блокчейн
Wszystkie aktywa kryptowalutowe, w tym NFT, wykorzystują technologię blockchain (pol. „łańcuch bloków”). Jego zadaniem jest przesyłanie i przechowywanie informacji o transakcjach cyfrowych. блокчейн jest zatem rozproszoną bazą danych lub księgą rachunkową, która jest współdzielona między węzłami sieci komputerowej. Każdy z nich przechowuje całą bazę danych. Jeśli jeden węzeł ma zatwierdzoną zmianę, jest ona widoczna dla całej sieci. Obecnie działa ponad 10 000 blockchainów, wykorzystywanych głównie do projektów kryptowalutowych, NFT, zdecentralizowanych finansów (DeFi) i inteligentnych kontraktów.
Wszystkie informacje przechowywane przez blockchainy są zapisywane jako bloki. Każdy z nich ma ograniczoną pamięć, a kiedy jeden blok jest pełny, zamyka się, i automatycznie otwiera się nowy. Każdy jest dołączany do poprzedniego chronologicznie, stąd termin blockchain.
Decentralizacja
W blockchain decentralizacja odnosi się do przeniesienia kontroli i podejmowania decyzji ze scentralizowanego podmiotu (osoby, organizacji lub ich grupy) do rozproszonej sieci. Zdecentralizowane sieci dążą do zmniejszenia poziomu zaufania, jakie uczestnicy muszą pokładać w sobie nawzajem, powstrzymując zarazem możliwość wywierania wpływu przez jednostkę na całą sieć.
Decentralizacja nie jest nową koncepcją. Podczas budowania rozwiązania technologicznego zazwyczaj rozważa się trzy podstawowe architektury sieciowe: scentralizowaną, rozproszoną i zdecentralizowaną. Podczas gdy technologie blockchain często wykorzystują zdecentralizowane sieci, sama aplikacja nie może być skategoryzowana po prostu jako zdecentralizowana lub nie. Poprzez decentralizację zarządzania i dostępu do zasobów w aplikacji można osiągnąć większą i bardziej sprawiedliwą obsługę. Decentralizacja zwykle ma pewne kompromisy, takie jak niższa przepustowość transakcji, są one warte lepszej stabilności i poziomu usług, które oferują.
Kryptografia
W informatyce kryptografia odnosi się do bezpiecznych technik informacyjnych i komunikacyjnych wywodzących się z koncepcji matematycznych i zbioru obliczeń opartych na regułach zwanych algorytmami. Takie działanie ma celu przekształcenia wiadomości w sposób trudny do odszyfrowania. Te deterministyczne algorytmy są wykorzystywane do generowania kluczy kryptograficznych, podpisywania cyfrowego, weryfikacji w celu ochrony prywatności danych, przeglądania stron w Internecie i poufnej komunikacji, takiej jak transakcje kartami kredytowymi i poczta elektroniczna.
Kryptografia pozwala skutecznie zabezpieczać ważne dane przed nieautoryzowanym dostępem. W blockchainie techniki kryptograficzne są częścią protokołów bezpieczeństwa. Chronią one transakcję odbywającą się pomiędzy dwoma węzłami w sieci blockchain. Technologia blockchain opiera się na trzech głównych filarach: rozproszona księga, sieć peer-to-peer i bezpieczeństwo kryptograficzne.
Blockchain wykorzystuje dwa rodzaje podejść do bezpieczeństwa tj. kryptografię i hashing. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że kryptografia jest używana do szyfrowania wiadomości w sieci P2P. Natomiast hashowanie służy do zabezpieczania informacji o blokach i łączenia ich w blockchainie.
Inwestowanie w kryptowaluty – czy można na tym zarobić?
Po tym, jak wyjaśniliśmy, czym jest kryptowaluta od strony technologicznej, zastanówmy się, czy może być dobrą inwestycją. Z jednej strony jest to gra wysokiego ryzyka, która może przynieść ogromne korzyści – z drugiej strony, że istnieje duża szansa, że możesz stracić swoje pieniądze. Przed przystąpieniem do inwestycji, koniecznie poznaj plusy i minusy inwestowania w krypto.
Ryzyko, potencjał zysku i horyzont czasowy inwestycji w kryptowaluty
Zanim kupisz cyfrową walutę, poznaj ryzyko. Oceń, czy inwestowanie w nią jest dobrym pomysłem dla Ciebie i Twoich finansów osobistych.
Wykonaj DYOR
Kiedy bitcoin i altcoiny zaczynają się pojawiać się w nagłówkach gazet, reklamach lub celebryci zaczynają o nich mówić, nowi inwestorzy kupują kryptowaluty bez przemyślenia ryzyka. Każda inwestycja powinna się rozpocząć od solidnego zbadania fundamentów danego coina, a nie od ulegania wpływom mediów i infuencerów.
Zmienność
Ekstremalna zmienność jest czynnikiem definiującym kryptowaluty. Chociaż możesz osiągnąć wysokie zyski, możesz też stracić wszystko. Inwestowanie w bitcoina może być dla niektórych wyzwaniem ze względu na duże wahania jego ceny. Fluktuacje bywają często większe niż w przypadku akcji.
Uważaj na scamy (oszustwa)
Czasami oszuści kontaktują się z ofiarami za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tekstu z „okazją inwestycyjną”. Obiecują dać inwestorom podwójną lub potrójną kwotę, którą włożyli w bitcoina, jeśli wyślą swoją kryptowalutę do konkretnego portfela cyfrowego.
W listopadzie 2021 roku w samej tylko Wielkiej Brytanii zgłaszano oszustwa kryptowalutowe o wartości około 1 mln funtów miesięcznie. Prawdziwa skala oszustw jest znacznie większa.
Pump and Dump (pompowanie i spadek ceny)
Podmioty instytucjonalne lub jednostki posiadające dużą ilość danej kryptowaluty mogą łatwo zawyżać, lub obniżać cenę bardzo małych, lub nieznanych kryptowalut, poprzez spekulacje. Cena rośnie, a następnie gwałtownie spada.
Kiedy nieświadomi inwestorzy spieszą się i pochopnie kupują, nieuczciwi aktorzy rynku czekają na wzrost cen. Zanim sprzedadzą wszystkie swoje monety, powodują jej załamanie. Może być ona pompowana poprzez promowanie jej w mediach społecznościowych, przed sprzedażą po wyższej cenie.
Złośliwe oprogramowanie portfela
Podejrzane lub nieznane portfele, które znajdziesz w Google Play lub App Store, mogą wykraść twoje fundusze kryptowalutowe za pomocą kodu,. Zwykle jest on wysyłany na maila.
Najlepiej wybierać renomowane portfele kryptowalutowe, takie jak Ledger, Trezor, Exodus lub MetaMask, czy TrustWallet. Portfele sprzętowe są dostępne w naszych placówkach. Dowiedz się więcej.
Fałszywe monety
Korzystaj ze sprawdzonych portali, które listują krypto takich jak CoinGecko czy CoinMarketCap. Nie wierz nikomu na słowo i korzystaj z jak największej liczby źródeł, aby przeprowadzić własne badania na temat kryptowalut, zanim je kupisz.
Dlaczego warto inwestować w kryptowaluty?
Po tym, jak omówiliśmy ryzyko związane z inwestycją w kryptowaluty, warto poznać również drugą stronę, czyli dlaczego mogą być dobrą inwestycją. Poniżej przedstawiamy różne możliwości zarabiania na projektach kryptowalutowych. Oczywiście zawsze wiąże się to z ryzykiem i powinno być przemyślaną decyzją poprzedzoną wnikliwym sprawdzeniem aktywów, w które chcemy zainwestować.
Spekulacja
Najczęstszym powodem, dla którego ludzie inwestują w kryptowaluty, jest spekulacja na cenie. Inwestorzy oczekują, że aktywa będą warte więcej w przyszłości. W ciągu ostatniej dekady byliśmy świadkami nieprawdopodobnego wzrostu wartości monet takich jak bitcoin i Ether (rodzima kryptowaluta blockchain Ethereum), a także wielu innych.
Inwestowanie w kryptowaluty jako zabezpieczenie przed inflacją
Znany jako „cyfrowe złoto” bitcoin jest uznawany za dobrą opcję do zabezpieczenia przed inflacją. Wynika to z jego unikatowości. Wydobywanie bitcoina zostanie zatrzymane, gdy liczba monet w obiegu osiągnie swój twardy pułap 21 milionów. Ze względu na szybką adopcję do głównego nurtu, wartość bitcoina ma rosnąć wraz ze wzrostem popytu. Jest zabezpieczeniem przed inflacją, ponieważ jego podaż nie zostanie zwiększona.
Jednak nie wszystkie kryptowaluty są traktowane jednakowo. Podczas gdy bitcoin ma ograniczoną podaż zakodowaną w swoim algorytmie, inne monety są inflacyjne. Oznacza to, że nigdy nie osiągną maksymalnej ilości. Na przykład Dogecoin należy do tej kategorii: 10 000 nowych tokenów Dogecoin wchodzi do obiegu co minutę i będzie to trwało w nieskończoność (chyba że deweloperzy zdecydują, aby ograniczyć podaż).
Kryptowaluty jako magazyn wartości
Innym częstym powodem inwestowania w kryptowaluty jest chęć posiadania niezawodnego, długoterminowego magazynu wartości. W przeciwieństwie do pieniędzy fiat, większość kryptowalut ma ograniczoną podaż, ograniczoną przez algorytmy matematyczne. To sprawia, że niemożliwe jest, aby jakiekolwiek ciało polityczne lub agencja rządowa rozcieńczyła ich wartość poprzez inflację. Podczas gdy zmienne kryptowaluty, takie jak bitcoin, nie mają stabilnej wartości, istnieje rodzaj monety zaprojektowany właśnie do tego: stablecoiny. To kryptowaluty powiązane z walutą fiat lub innymi rodzajami aktywów.
Udział w zdecentralizowanej bankowości
Jednym z głównych powodów, dla którego ludzie kochają kryptowaluty, jest zdecentralizowana bankowość peer-to-peer. Eliminuje ona potrzebę centralnych instytucji bankowych, wraz z ich opłatami i nadzorem. Taki zdecentralizowany świat jest możliwy dzięki inteligentnym kontraktom. Ich instrukcje są uchwalane zgodnie z zakodowanym, open-source’owym algorytmem, który każdy może zobaczyć na blockchainie.
Dochód pasywny
Kupowanie i trzymanie kryptowalut może być źródłem dochodu pasywnego. Poprzez pożyczanie, stakowanie czy handel krypto inwestorzy zdecentralizowanych finansów (DeFi) mogą zarabiać odsetki. Zazwyczaj musisz „zablokować” je na pewien czas, aby zarobić odsetki od swoich pozycji.
Podsumowanie
To, czy powinieneś inwestować w kryptowaluty, zależy od Twoich celów i preferencji jako inwestora, podobnie jak w przypadku każdego aktywa lub papieru wartościowego. My nie udzielamy porad inwestycyjnych. Przy inwestycji w kryptowaluty należy wziąć pod uwagę wysoką zmienność i ryzyko z tym związane. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem pozwalającym na zminimalizowanie ryzyka inwestycyjnego jest zdywersyfikowany portfel, długoterminowy plan inwestycyjny i dogłębne sprawdzanie monet, w które chcemy inwestować. W kantorze Мережу обмінних пунктів Wymienbitcoina.pl створюють професіонали в галузі криптовалют. możesz kupić i sprzedać wszystkie popularne kryptowaluty.
W kolejnej części przeczytasz o inwestowaniu w praktyce, czyli, jak i kiedy najlepiej kupić kryptowaluty.