Czym jest CBDC – Cyfrowa Waluta Banku Centralnego
ŚwiatNa całym świecie trwają prace mające na celu rozwijanie nowej formy pieniądza, która byłaby cyfrowym aktywem emitowanym przez banki centralne. Nie mogą być bezpośrednio porównywane do kryptowalut, choć także opierają się o technologię rozproszonego rejestru. Wirtualne waluty instytucji bankowych będą w pewnym stopniu zdecentralizowane, jednak ich walidatorem nie będą dowolni uczestnicy sieci. CBDC (Central Bank Digital Currency) to waluta danego kraju emitowana wyłącznie w formie cyfrowej, która stanowi elektroniczną wersję pieniądza fiat. Gdy wejdzie w życie na szerszą skalę, będzie obsługiwana prawdopodobnie za pośrednictwem aplikacji. Skąd taki kierunek w finansach oraz jakie są szanse i zagrożenia wprowadzenia CBDC? Dowiedz się z artykułu!
Dlaczego banki chcą wprowadzić CBDC?
Obecnie CBDC ma bardzo wąskie zastosowanie np. na terenach Wspólnoty Bahamów oraz Unii Wschodnich Karaibów. Większość pozostałych krajów jest obecnie na etapie badań nad wprowadzeniem Pieniądza Cyfrowego Banku Centralnego. CBDC to innowacyjny kierunek rozwoju środków płatniczych. Jego wielką zaletą jest programowalność. Podobnie jak w przypadku smart kontraktów, wirtualne pieniądze można zakodować tak, aby po spełnieniu wybranych warunków dały określony rezultat. Może być to szczególnie przydatne w rozliczeniach dużych kwot lub umowach międzynarodowych.
Obecnie mamy do wyboru dwie formy powszechnie akceptowalnego pieniądza. Jest to gotówka oraz pieniądz cyfrowy. CBDC są dość odległą wizją środka płatniczego powszechnie dostępnego dla każdego obywatela. Choć globalnie coraz mniejszą popularnością cieszy się gotówka, to wizja społeczeństwa, gdzie korzysta się wyłącznie z płatności cyfrowych, jest bardzo odległa i trudna do realizacji.
Gdzie obecnie prowadzi się badania nad CBDC?
Jak wskazaliśmy wcześniej, CBDC wykorzystuje one technologię rozproszonych rejestrów – DLT (Distributed Ledger Technology), która opiera się na rozproszonych bazach danych, których rejestry są replikowane, synchronizowane i współdzielone. Konsensus ma miejsce między różnymi instytucjami rozlokowanymi po całym świecie. Pionierem badań nad CDBC był Bank Ludowych Chin (2014 r.), Wielka Brytania (2015 r.), Kanada, Singapur (2016 r.) oraz Szwecja (2017 r.). Wkrótce po tym prace badawcze rozpoczęły także inne kraje np. Urugwaj, Ukraina, Dania, Hongkong, Izrael, Japonia, Norwegia oraz strefa euro. Motywacją do tworzenia nowego rozwiązania finansowego wśród banków były między innymi:
Obecnie większość banków na całym świecie prowadzi swoje badania związane z CBDC. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do tej pory między innymi we Wspólnocie Bahamów i Unii Wschodnich Karaibów miały miejsce pierwsze implementacje systemów płatności detalicznych na potrzeby CBDC, a w kilku innych krajach prowadzone są pilotażowe programy ich wdrożeń.
Wyzwania dotyczące wprowadzenia Cyfrowego Pieniądza Banku Centralnego
CBDC to inna forma pieniądza – bezpieczniejsza ze względu na działanie w ramach rozproszonego rejestru. Może ona uszczelnić finansowy system bezpieczeństwa, dzięki czemu awaria centralnego serwera nie sprawi, że nie będziesz miał dostępu do swoich środków, jak to może mieć miejsce w przypadku banków. Problem stanowić będzie natomiast powszechne zastosowanie tego rozwiązania przez obywateli. Wymagać będzie to bardzo kompleksowej edukacji o tym, czym tak właściwie są oraz jak działają CBDC. Niektóre społeczeństwa chętniej korzystają z innowacji jak np. kraje skandynawskie, natomiast w kulturze polskiej, CBDC może być trudne do implementacji. Wymagać będzie ono również złożonego zaplecza prawnego, regulującego nowy pieniądz cyfrowy.
Podsumowując – czy powinniśmy się obawiać CBDC?
CBDC jako koncepcja nie jest niczym, co powinno być powodem do niepokoju. Wszystko zależy od tego, jak dokładnie będzie wyglądać jego implementacja na szerszą skalę. To będzie wyglądało inaczej w przypadku każdego państwa. Trudno w tym momencie wypowiadać o nim jako czymś dobrym lub złym, można co najwyżej rozważyć możliwe scenariusze. Jeśli np. transze CBDC emitowane przez banki będą oparte o złoto (a są takie koncepcje), to wówczas można mówić o pieniądzu odpornym na inflację. Tak jak kiedyś, odzwierciedlać będzie wartość danego dobra, stanowiąc zarazem bezpieczną przystań dla inwestorów. Obecny pieniądz fiducjarny jest bardzo daleki od ideału – czy to pod względem bezpieczeństwa, czy stabilności wartości. Warto na CBDC patrzeć z pewną dozą optymizmu, pamiętając, że rozwój narzędzi opartych o DLT, też może wesprzec adopcję i rozumienie blockchain – systemu, będącego receptą na bolączki obecnego systemu finansowego.
Chciałbyś wymienić kryptowaluty na gotówkę? Zapraszamy Cię do jednego z punktów Мережу обмінних пунктів Wymienbitcoina.pl створюють професіонали в галузі криптовалют. oferujących szeroki wybór aktywów oraz bezpieczne i wygodne zakupy!